Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برنده فرانسوی نوبل ادبیات در پی افزایش تورم خواستار برگزاری تظاهرات علیه ماکرون شد

آنی ارنو، برنده نوبل ادبیات
آنی ارنو، برنده نوبل ادبیات Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این درخواست برای تظاهرات در کشوری که معمولا مردم با اعتصاب و راهپیمایی اعتراض‌های خود را مطرح می‌کنند در حالی مطرح می‌شود که شیرین عبادی، برنده ایرانی نوبل صلح نیز همزمان درباره اعتراض‌های ایران گفت که «اینبار مردم شجاع‌تر شده‌اند.»

آگهی

گروهی از روشنفکران فرانسوی از جمله آنی ارنو، برنده جایزه نوبل ادبیات روز یکشنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهر) از مردم خواستند به اعتراضات برنامه‌ریزی شده برای هفته آینده بپیوندند. آن‌ها امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه را متهم کردند که به اندازه کافی برای مواجهه با هزینه‌های بالای زندگی تلاش نمی‌کند.

این گروه متشکل از ۶۹ نفر از جمله نویسندگان، کارگردانان سینما و اساتید دانشگاه هستند که در روزنامه «ژورنال دو دیمانش» گفتند: «امانوئل ماکرون از تورم برای افزایش شکاف ثروت، افزایش درآمد سرمایه و به ضرر بقیه استفاده می‌کند.»

در این متن آمده است که دولت به اندازه کافی تلاشی برای مبارزه با قیمت‌های فزاینده انرژی انجام نداده است. آن‌ها دولت را متهم کردند که از افزایش مالیات بر شرکت‌هایی که با افزایش تورم سودهای بادآورده به دست آورده‌اند خودداری کرده است.

تورم در سال جاری در فرانسه در پی جنگ اوکراین به مانند کشورهای دیگر اروپایی افزایش یافته است با این حال این نرخ در فرانسه در مقایسه با کشورهای منطقه یورو پایین‌ترین نرخ بوده است.

امضا کنندگان این بیانیه همچنین خواستار پیوستن مردم به راهپیمایی اعتراضی برنامه ریزی شده گروه های چپ برای ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) شدند.

درخواست برنده ایرانی نوبل چه بود؟

این درخواست برای تظاهرات در کشوری که معمولا مردم با اعتصاب و راهپیمایی اعتراض‌های خود را مطرح می‌کنند در حالی مطرح می‌شود که شیرین عبادی، برنده ایرانی نوبل صلح نیز همزمان درباره اعتراض‌های ایران گفت که «اینبار مردم شجاع‌تر شده‌اند.»

وی تفاوت اعتراض‌های اخیر با اعتراض‌های گذشته را خواسته مشترک معترضان برای براندازی جمهوری اسلامی توصیف کرد.

وی همچنین تاکید کرد که مردم از همه طبقات اجتماعی و سنین به میدان آمده‌اند و برخلاف گذشته که مردم در یک نقطه از تهران یا شهرهای دیگر جمع می‌شدند هم اکنون در هر شهر دست کم ۱۰ مکان برای اعتراض‌ها وجود دارد.

این برنده نوبل صلح از کشورهای اروپایی خواست تا سفرای خود را از ایران خارج کنند و روابط دیپلماتیک و کنسولی خود را کاهش دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزئیات بسته ۲.۴ میلیارد یورویی دولت پرتغال: هر شهروند کم‌درآمد ۱۲۵ یورو کمک هزینه تورم می‌گیرد

ثبت تورم ۸۰ درصدی؛ بانک مرکزی ترکیه وعده افت سرعت افزایش قیمت‌ها را داد

ماکرون: گزینه اعزام نیرو به اوکراین در صورت پیشروی روسیه و درخواست‌ کی‌یف منتفی نیست