تلاش برای ورود «غیرقانونی» به سفارت ایران در دانمارک

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Danish police
Danish police   -  کپی رایت  AP Photo

خبرگزاری‌های داخل ایران روز جمعه از تلاش یک مهاجم مسلح برای ورود غیرقانونی به سفارت ایران در شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک خبر دادند.

این رسانه‌ها به نقل از افسانه نادی‌پور، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانمارک نوشتند که «فرد مهاجم پس از ورود به محوطه سفارت، در حالی‌ که سلاح سرد در دست داشته است، ضمن تهدید، اقدام به ایجاد رعب و وحشت و وارد آوردن خسارات به خودروهای مستقر در پارکینگ سفارت کرده است.»

سفیر ایران در دانمارک همچنین با انتقاد از پلیس دانمارک می‌گوید که «به‌رغم هشدارهای رسمی قبلی، پلیس دانمارک با تاخیر فراوان خود را به سفارت رسانده است».

بنا بر گزارش وبسایت خبری برنا، در واکنش به این حادثه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران بصورت تلفنی با خانم نادی‌پور گفتگو و از عدم تامین امنیت سفیر و سفارت کشور در کپنهاگ انتقاد کرده است.

امیرعبداللهیان همچنین گفته است: «مایه تاسف است که در قلب اروپا چنین تعرضی به یک خانم و سفیر دارای مصونیت دیپلماتیک انجام می‌شود و پلیس نیز به موقع در محل حضور پیدا نمی‌کند.»

هنوز اطلاعات بیشتری درباره این حادثه همچنین هویت و انگیزه فرد مهاجم منتشر نشده است.

در رسانه‌های دانمارکی نیز تنها اعلام شده که پلیس دانمارک در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ حاضر و یک تیم جستجو نیز در اطراف سفارتخانه مستقر شده است.

این حادثه در زمانی روی می‌دهد که به موازات اعتراضات در داخل ایران، تجمعات اعتراضی گسترده‌ای نیز در بسیاری از کشورها در حمایت از این اعتراضات و در محکومیت سیاست‌های سرکوبگرانه جمهوری اسلامی ایران طی چهل سال اخیر برگزار شده است.

حدود ۱۰ روز پیش از نیز تجمعات اعتراضی که مقابل سفارت ایران در اسلو پایتخت نروژ برگزار شد، به خشونت گرایید و پلیس مجبور شد برای مهار افرادی که قصد ورود به داخل سفارت را داشتند مداخله کند. در جریان تجمع اعتراضی نروژ دستکم دو نفر زخمی و بیش از ۹۰ نفر نیز بازداشت شدند.