شارژر واحد با رای پارلمان اروپا در کشورهای عضو اتحادیه اجباری شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
شارژر واحد برای تمامی تلفنهای همراه
شارژر واحد برای تمامی تلفنهای همراه   -  کپی رایت  CANVA

پارلمان اروپا روز سه شنبه ۴ اکتبر قانونی را تصویب کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا را موظف می‌کند نسبت به یکسان سازی شارژرهای موبایل، تبلت و دوربین‌ها اقدام کنند.

بدین ترتیب لازم نیست مردم مقیم ۲۷ کشور عضو برای هر وسیله خود شارژر مجزا داشته باشند و می توانند با یک شارژر واحد نیاز خود را مرتفع کنند. این مقررات که از سال ۲۰۲۴ اجرایی می‌شود بیش از همه شرکت اپل، سازنده گوشی های آیفون را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پارلمان اروپا با هدف کاهش مصرف الکترونیکی و در راستای حمایت از حقوق مصرف کننده با ۶۰۲ رای موافق به این مصوبه را ی داد. تنها ۱۳ نماینده با این طرح مخالفت کردند. ۸ نفر هم در رای گیری شرکت نکردند.

از آخر سال ۲۰۲۴ تمامی گوشی‌های موبابل، تبلت و دوربین‌های عکاسی باید  مجهز به خروجی یو اس بی  شارژر از مدل C باشند. از سال ۲۰۲۶ این مقررات شامل حال لپ تاپ ها هم می شود.

نهادهای اروپایی پیش تر به یو اس بی های ویژه سیستم اندروید به‌عنوان استاندارد واحد اروپا رای داده بودند و بنابراین شرکت اپل باید نسبت به سازگار کردن شارژرهای تولیداتش با استاندارد اروپایی اقدامات لازم را انجام دهد.

البته با توجه به اینکه مصوبه جدید شامل کتاب های الکترونیکی، هدفون و فن آوری های مشابه می شود شرکت هایی نظیر سامسونگ و هواوی هم احتمالا محبور به اعمال اصلاحاتی در شارژرهای تولیدی خود خواهند شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید