Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا شارژر واحد برای تمام گوشی‌ها می‌خواهد

شارژر موبایل
شارژر موبایل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت اپل سال گذشته گفته بود که مطابق برآوردهایش، پیامد چنین قانونی «از رده خارج شدن برخی از شارژرهای موجود و تولید حجم بی‌پیشینه‌ای از زباله‌های الکترونیکی» خواهد بود.

آگهی

کمیسیون اروپا اعلام کرد که در چهارچوب حقوق مصرف‌کنندگان و با هدف حفاظت از محیط زیست، خواستار تولید شارژر واحد برای تمام تلفن‌های همراه و سایر وسایل الکترونیکی کوچک است.

این موضوع در پیش‌نویس قانونی که روز پنجشنبه ۲۳ سپتامبر (یکم مهر) ارائه شد، مطرح شده و از هم اکنون مخالفت شرکت آمریکایی اپل را برانگیخته است.

دستورالعمل پیشنهادی اجرایی اتحادیه اروپا که باید توسط نمایندگان پارلمان اروپا و کشورهای عضو تأیید شود، با هدف هماهنگ‌سازی درگاه‌های شارژ تلفن‌های هوشمند، تبلت، دوربین، هدفون، بلندگو و کنسول‌های بازی است.

این لایحه در سال ۲۰۰۹ توسط کمیسیون ارائه شده و پارلمان اروپا در ژانویه ۲۰۲۰ نیز آن را در قطعنامه‌ای مطرح کرد، اما این خواسته تاکنون با بی‌میلی شدید صنعتگران حوزه فناوری روبرو بوده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که همزمان، تنوع شارژرهای موجود در بازار در طول سال‌ها بسیار کاهش یافته و از حدود ۳۰ نوع مختلف در سال ۲۰۰۹ به این سه نوع رسیده است: کانکتور مایکرو یواس‌بی که مدت‌هاست بیشتر تلفن‌ها به آن مجهز هستند، یواس‌بی-سی که یک نوع اتصال جدیدتر است و نیز اتصال لایتنینگ اپل.

اتحادیه اروپا اکنون می‌خواهد که پورت یواس‌بی-سی بر روی تمام دستگاه‌های الکترونیکی گذاشته شود، به طوری که بتوان از هر شارژری برای دستگاه‌های مختلف بدون توجه به مدل و مارک آن استفاده کرد. این کار باعث هماهنگی فناوری‌های مورد استفاده و تضمین سرعت یکسان برای شارژ دستگاه می‌شود.

منطقی که اتحادیه اروپا به دنبال آن است بر این مبناست که تجارت دستگاه‌های الکترونیکی باید جدای از شارژرها در نظر گرفته شود. مارگارت وستاگر، کمیسر امور رقابت تجاری اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در این زمینه گفته است: «این یک پیروزی برای مصرف‌کنندگان و نیز برای محیط زیست است... اروپایی‌ها از انباشته شدن شارژرهای متفاوت در کشوهایشان خسته شده‌اند.»

مخالفت شدید اپل

شرکت اپل که مدعی است فناوری لایتنینگ خود را روی بیش از یک میلیارد دستگاه موجود در سراسر جهان نصب کرده، بار دیگر بی‌درنگ مخالفت خود را با این طرح اتحادیه اروپا اعلام کرد. این شرکت در بیانیه ای که به خبرگزاری فرانسه فرستاده، گفته است: «این مقررات به جای تشویق به خلاقیت و نوآوری، آن را از بین می‌برد و به مصرف‌کنندگان در اروپا و سایر نقاط جهان آسیب می‌رساند.»

شرکت اپل سال گذشته گفته بود که مطابق برآوردهایش، پیامد چنین قانونی «از رده خارج شدن برخی از شارژرهای موجود و تولید حجم بی‌پیشینه‌ای از زباله‌های الکترونیکی» خواهد بود.

این شرکت درباره پیشنهاد مدت زمان ۲۴ ماهه برای عملی شدن طرح اروپا ابراز نگرانی کرده گفته است که زیرمجموعه‌های این شرکت که در زمینه بازیافت فعالیت دارند با طرح جدید به شدت آسیب خواهند دید.

کمیسیون اروپا چنین توضیح داده که مصرف‌کنندگان اروپایی که سالانه ۲.۴ میلیارد یورو صرف خرید شارژر می‌کنند، با این طرح خواهند توانست سالانه دست کم ۲۵۰ میلیون یورو پس‌انداز کنند و ضایعات ناشی از شارژرهای بلااستفاده که بالغ بر ۱۱ هزار تن در سال تخمین زده می‌شود، تنها به حدود هزار تن در سال کاهش خواهد یافت.

مقامات بروکسل همچنین می‌گویند که با قانون پیشنهادی آنها، نوآوری‌های فناورانه به ویژه در مورد شارژرهای بی‌سیم حفظ و تضمین می‌شود، موردی که در پیش‌نویس قانون مورد بحث نیامده زیرا هنوز در بازار در حال توسعه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا کالاهایی را که از راه کار اجباری تولید شده‌اند ممنوع می‌کند

پاسخ سرویس دیپلماتیک اروپا به یورونیوز همزمان با انتقادها از حضور مورا در تحلیف پزشکیان

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند