Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا پهپاد سپاه را در اربیل عراق سرنگون کرد؛ ایران: حق انتقام را برای خود محفوظ می‌دانیم

حملات موشکی سپاه به اقلیم کردستان
حملات موشکی سپاه به اقلیم کردستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا می‌گوید یک پهپاد ایرانی را در اربیل عراق و به ظن ایجاد خطر برای نیروهای آمریکایی سرنگون کرده است.

آگهی

مقام‌های آمریکایی می‌گویند یک پهپاد ایرانی در اربیل عراق را به ظن حرکت به سمت نیروهای آمریکایی سرنگون کرده‌اند. 

سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داده که این پهپاد تقریبا همزمان با پرتاب موشک‌های ایرانی به سمت اهدافی در اقلیم کردستان در حال نزدیک شدن به نیروهای آمریکایی در اریبل عراق بوده است. به گفته مقام‌های آمریکایی ارزیابی اولیه این است که این پهپاد از داخل ایران پرواز خود را شروع کرده است. 

فرماندهی مرکزی ایالات متحده هم در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «تقریبا ساعت ۲:۱۰ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی، نیروهای آمریکایی یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را که به سمت اربیل حرکت می کرد، سرنگون کردند، زیرا به نظر می رسید تهدیدی برای نیروهای ما در منطقه است.» 

سامان برزنجی، وزیر بهداشت منطقه اقلیم کردستان به سی‌ان‌ان گفته است که در پی حملات سپاه پاسداران به گروه‌های جدایی‌طلب کرد در شمال عراق ۹ نفر از جمله چندین غیرنظامی کشته شده‌اند. این در حالیست که آمار غیر رسمی از بیشتر بودن تعداد تلفات حکایت دارد. 

فرماندهی مرکزی آمریکا حمله سپاه به شمار عراق را «بی‌دلیل» دانست و آن‌را محکوم کرد. سرهنگ  جو بوچینو، سخنگوی ارشد فرماندهی مرکزی ایالات متحده در این بیانیه گفت: «چنین حملات بی‌رویه جان بی‌گناهان را تهدید می‌کند و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد».

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد در نتیجه حملات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هیچ نیروی آمریکایی زخمی یا کشته نشده است و هیچ آسیبی به تجهیزات آمریکایی وارد نشده است.

ایران در گذشته شبه نظامیان مستقر در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داده است، اما حملات اخیرا افزایش یافته است. سپاه پاسداران هم در بیانیه‌ای مدعی شده گروه‌های کرد در اقلیم کردستان در تلاش برای بی‌ثباتی در کشور گام برداشته‌اند. 

سرلشکر محمد باقری، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ایران سرنگونی پهپاد ایرانی را تایید و تاکید کرد که جمهوری اسلامی به این اقدام خصمانه پاسخ خواهد داد و این حق مقابله و انتقام را برای خود محفوظ می‌داند. 

خبرگزاری تسنیم که اظهارات آقای باقری را منتشر کرده به نقل از این فرمانده نظامی همچنین آورده است: «ما تنها با تجریه طلب‌های تروریست در حال برخورد سخت نظامی هستیم و هیچ اقدامی در این مقطع نسبت به آمریکا‌یی‌ها نداریم و آنها بدانند انتقام این حرکت برای نیروهای مسلح ما محفوظ است و به جای خود و مناسب با آن برخورد خواهیم کرد.»

وی همچنین در ادامه گفت: «این ادعای آمریکایی‌ها درباره انهدام پهپاد رزمی جمهوری اسلامی ایران ثابت می‌کند آمریکا با تروریست‌ها و تجزیه طلب‌ها همدست است و در حال همکاری با این گروه‌های تجزیه طلب و تروریست می‌باشند.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اما سی‌ان‌ان به نقل از دو مقام آمریکایی تاکید کرده که واشنگتن بر این باورد است حملات سپاه به اهدافی در اقلیم کردستان با هدف منحرف کردن بالقوه از اعتراضات کنونی در ایران صورت گرفته است. همچنین مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که پرتاب چنین موشک‌های بالستیکی نگرانی‌ها در خصوص نیات بلندمدت ایران را افزایش می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق؛ دست‌کم نه نفر کشته شدند

سپاه پاسداران حملات توپخانه‌ای و پهپادی به اقلیم کردستان عراق را از سر گرفت

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟