سیزدهمین روز اعتراضات ایران؛ تظاهرات شبانه، افزایش شمار قربانیان، بازداشت‌ها و فشار بر سلبریتی‌ها

تظاهرات برای مهسا امینی
تظاهرات برای مهسا امینی Copyright عکس آرشیو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش‌های شهروند خبرنگاران، حاکی از ادامه تظاهرات شبانه در محله‌هایی از تهران و چند شهر دیگر از جمله قم، رشت و سنندج است. از وضعیت کتایون ریاحی و شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه «برای...» خبری در دست نیست و احتمال بازداشت آن‌ها مطرح می‌شود. حسین ماهینی، عضو پیشین پرسپولیس و تیم ملی هم بازداشت شد.

آگهی

سیزدهمین روز اعتراضات مردمی ایران در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه ارشاد، شامگاه پنجشنبه هفتم مهر/۲۹ سپتامبر با ادامه تظاهرات در تهران و چند شهر دیگر ادامه یافت. 

تایید بسیاری از اخبار ایران برای یورونیوز به‌دلیل سانسور شدید و قطعی گسترده اینترنت ممکن نیست. 

سازمان حقوق بشر برای ایران، مستقر در نروژ می‌گوید مشخصات ۸۳ کشته تظاهرات و اعتراضات دو هفته اخیر را ثبت کرده است. 

به گزارش منابع مختلف اما تائید نشده، از وضعیت کتایون ریاحی و شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه «برای...» خبری در دست نیست و احتمال بازداشت آن‌ها مطرح می‌شود. حسین ماهینی، عضو پیشین پرسپولیس و تیم ملی هم بازداشت شد. ترانه شروین حاجی‌پور از صفحه اینستاگرام او حذف شده است. 

به گفته شاهدان درگیری‌ها در بسیاری از موارد علاوه بر برجای گذاشتن شماری زخمی در میان معترضان، بازداشت‌هایی نیز به همراه داشته است.

همزمان با اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند رو به افزایش است. با این حال هنوز اثری از اعتصاب دیده نمی‌شود. 

در خارج از مرزهای ایران نیز روز پنجشنبه تجمع اعتراضی شمار گسترده‌ای از ایرانیان به دعوت احزاب کرد اپوزیسیون در اسلو، پایتخت نروژ به درگیری با پلیس در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی انجامید. 

یک روز پس از تظاهرات بزرگ علیه سرکوب در برلین، وزیر امور خارجه آلمان از تلاش خود برای اعمال تحریم‌های اروپایی علیه ماشین سرکوب جمهوری اسلامی خبر داد. 

آخرین خبرها، گزارش‌ها و واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به اعتراضات گسترده ایران در روز و شب پنجشنبه را در این صفحه دنبال کنید.  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازدید ۳۰ میلیونی؛ شروین حاجی‌پور با «آشغال» هم رکورد زد

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

سالگرد درگذشت مهسا امینی؛ اعتراضات پراکنده و تدابیر شدید امنیتی در ایران