اتحادیه اروپا، دانمارک و آلمان نشت لوله گاز نورداستریم را «عملیات خرابکارانه» دانستند

نشت در لوله‌های انتقال گاز نورداستریم
نشت در لوله‌های انتقال گاز نورداستریم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از مقام‌های آلمانی معتقدند که احتمالا این عملیات خرابکاری از سوی روسیه کلید خورده است. این در حالیست که مسکو این اتهامات را «پوچ و بی‌اساس» خوانده است. وزارت خارجه روسیه خواستار برگزاری جلسه ویژه شورای امنیت شد.

آگهی

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک می‌گوید نشت‌ کشف شده در خطوط لوله گاز نورد استریم به وضوح ناشی از اقدامات عمدی بوده و نمی‌تواند ناشی از تصادف باشد.

خانم فردریسکن همچنین در ادامه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «اکنون ارزیابی واضح مقامات مبنی بر این است که این اقدامات عمدی هستند و نمی‌تواند تنها اتفاق تصادفی بوده باشد. با این حال هنوز اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد چه کسی یا کسانی پشت این اقدام بوده‌اند.»

اروپا در حال بررسی نشت‌های بزرگ در دو خط لوله روسیه بود که گاز را به دریای بالتیک در نزدیکی سوئد و دانمارک می‌رساند. سوئد هم به صورت مستقل تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده‌اند. 

در همین رابطه دو قانونگذار ارشد آلمانی انگشت اتهام را به سمت روسیه گرفته‌اند. رودریش کیزوتر، سخنگوی دولت در امور پیشگیری از بحران، اواخر روز سه‌شنبه در توییتی گفت که این حمله یک اقدام خرابکارانه توسط روسیه برای بازدارندگی و تهدید اروپا بوده است. همینطور ماری اگنس استراک زیمرمن، رئیس کمیته دفاعی پارلمان آلمان نیز در گفتگو با یک شبکه خبری این کشور روسیه را به عنوان یکی از متهمان اصلی این اتفاق معرفی کرد. 

این در حالیست که کرملین ادعاهای مربوط به دخالت در این اتفاق را «پوچ و احمقانه» خوانده و در عین حال احتمال حضور پشت پرده اوکراین در این حملات را مطرح کرده است. وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه خواستار برگزاری جلسه ویژه شورای امنیت شد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم بر این باور است که احتمالا خرابکاری باعث نشست در لوله‌های گاز شده و او هم با نگاه آلمان، سوئد و دانمارک موافق است. اتحادیه اروپا نامی از عامل احتمالی این حادثه نبرده و دلیل مشخصی هم برای خرابکاری مشکوک ذکر نکرده است. 

آقای بورل در این خصوص گفت: «هر گونه اختلال عمدی در زیرساخت انرژی اروپا کاملا غیرقابل قبول است و با واکنشی قوی و متحد مواجه خواهد شد.»

مسئول سیاست خارجی اروپا عصر چهارشنبه در یک نشست خبری با محکوم کردن این حمله بر حمایت تمام و کمال اتحادیه اروپا از اوکراین تاکید کرد. 

سفارت روسیه در دانمارک هم به اتهامات مطرح شده توسط کشورهای اروپایی واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای هر گونه خرابکاری در خطوط لوله نورد استریم را حمله به امنیت انرژی روسیه و اروپا دانست. در این بیانیه همچنین آمده است: «اتهامات و فرضیات بی‌اساس که اکنون در همه جا مطرح می‌شود، با هدف ایجاد سر و صدای اطلاعاتی و جلوگیری از تحقیقات عینی و بی‌طرفانه است».

روسیه که پس از اعمال تحریم‌های غرب به دلیل حمله مسکو به اوکراین، تحویل گاز به اروپا را کاهش داد، همچنین تایید کرده که احتمال دارد خرابکاری صورت گرفته باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خطوط لوله نورد استریم نقطه اشتعال در تشدید جنگ انرژی بین پایتخت‌های اروپا و مسکو بوده است که به اقتصادهای بزرگ غربی آسیب رسانده، قیمت گاز را افزایش داده و جرقه‌ای دیگر برای جستجو و یافتن منابع جایگزین به جای گاز روسیه به شمار می‌رود. 

 مقام‌های دانمارکی و سوئدی روز سه‌شنبه از نشت غیرمنتظره خطوط لوله گاز نورد استریم در دریای بالتیک خبر دادند. از همان ابتدا گمانه‌هایی در خصوص احتمال بروز عملیات خرابکاری در این رابطه منتشر شد. خطوط لوله گاز نورد استریم یک و دو در کانون جدال‌های مسکو و غرب بر سر مناقشه نظامی اخیر در اوکراین قرار دارد و توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چپ‌ها و راستگرایان دانمارک برای اولین بار طی ۴ دهه گذشته دولت ائتلافی تشکیل می‌دهند

پوتین سند الحاق چهار منطقه اشغالی اوکراین به روسیه را امضا کرد

اوکراین: برای نخستین‌بار بمب‌افکن راهبردی روسیه را سرنگون کردیم