Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا اصلاحات دولت اوربان اتحادیه اروپا را به آزادسازی بودجه مجارستان قانع می‌کند؟

orban
orban Copyright Matthias Schrader/AP
Copyright Matthias Schrader/AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت راست گرای افراطی و ملی گرای ویکتور اوربان در تلاش است با انجام اصلاحاتی بودجه بلوکه شده این کشور در اتحادیه اروپا را آزاد کند. اما آیا در این راه موفق خواهد شد؟

آگهی

دولت ملی گرای مجارستان دو هفته پیش اعلام کرد که در روند «اصلاحات وعده داده شده به اتحادیه اروپا»، آژانسی را برای مبارزه با فساد اداری و اختلاس و مبارزه با نقض حاکمیت قانون تاسیس می کند. هدف اصلی دولت اوربان از تاسیس این آژانس، دریافت بودجه بلوکه شده از سوی کمیسیون اروپاست. 

مجارستان مانند بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با رکود اقتصادی شدیدی مواجه است و دریافت بودجه میلیارد یورویی اتحادیه اروپا می تواند در این زمینه کمک زیادی به دولت ویکتور اوربان کند، دولتی که دوشنبه اصلاحات پیشنهادی را به پارلمان فرستاد تا در صورت رای اکثریت آنها به اجرا درآیند. 

دولت می گوید هدف از این اقدامات ایجاد سازمان‌های مستقل ضد فساد برای نظارت بر استفاده از بودجه اتحادیه اروپا و شفاف‌ تر کردن روند قانون‌ گذاری است. 

اتحادیه اروپا بیش از ۷.۵ میلیارد یورو از بودجه مجارستان را از سال گذشته بدلیل عدم اجرای حاکمیت قانون در این کشور بلوکه کرده است.  این بودجه بخشی از کمک های اتحادیه اروپا در راستای احیای اقتصاد دوران کووید است. 

همزمان پنجشنبه گذشته پارلمان اتحادیه اروپا با رای اکثریت تصویب کرد که مجارستان دیگر یک «دموکراسی» واقعی نیست. 

میکلوش لیگتی، رئیس امور حقوقی سازمان غیردولتی «شفافیت بین‌الملل» می‌گوید  که دولت اوربان در ۱۰ سال گذشته کاری کرده که کنترل‌ و نظارت روی بسیاری از وزارت خانه ها و سازمان‌های دولتی از بین برود و یک سری قوانین بسیار ناکارآمد در این کشور جایگزین شود. 

نماینده سازمان مردم نهاد شفافیت بین‌الملل در مجارستان به خبرگزاری فرانسه گفت که «هیچ راهی برای خلاص شدن از شر فساد سیستمی موجود مجارستان به جز تغییر برخی قوانین اساسی وجود ندارد.»

سازمان شفافیت بین‌الملل می گوید مجارستان در میان کشورهای اروپایی بدترین بیلان در مبارزه با فساد را دارد و این کشور در انتهای فهرست این سازمان است.

  اولالیا روبیو، پژوهشگر ارشد موسسه ژاک دلور مستقر در پاریس، می گوید که مجارستان از سوی اتحادیه اروپا تحت فشار است و همزمان کمیسیون اروپا راهی به جز تعلیق و بلوکه کردن بودجه این کشور ندارد. 

تصمیم نهایی برای ادامه تعلیق و یا آزاد کردن بودجه مجارستان ظرف سه ماه آینده گرفته خواهد شد. یکی از مهم ترین ترس و چالش های اتحادیه اروپا در راه مقابله با دولت مجارستان «غلتیدن بیشتر دولت ویکتور اوربان به سمت روسیه است.» اتفاقی که به گفته اولالیا روبیو، در بحبوحه جنگ اوکراین می تواند «تاثیرگذار» باشد. 

از ۲۷ کشور عضو اروپا نظر مساعد ۱۵ عضو کافی است تا تصمیم نهایی درباره بودجه اختصاص یافته به مجارستان گرفته شود. 

از سوی دیگر ویکتور اوربان، نخست وزیر پوپولیست مجارستان شدیدا به بودجه اتحادیه اروپا برای جمعیت ۱۰ میلیونی کشورش نیازمند است. 

مجارستان دچار شدیدترین افزایش تورمی در سه دهه اخیر است. همچنین بدلیل رکود اقتصادی، بنگاه‌های مالی رتبه سرمایه گذاری در مجارستان را کاهش داده اند و این موضوع می تواند بیش از پیش اقتصاد کشور را دچار بحران کرده و باعث کاهش محبوبیت ویکتور اوربان شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با وجود صدور قطره‌چکانی گاز به اروپا؛ گازپروم ۵.۸ میلیارد مترمکعب گاز اضافی به مجارستان می‌فرستد

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد