Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حجم مواد غذایی هدررفته اتحادیه اروپا بیش از حجم واردات است

گندم
گندم Copyright روزنامه ایرنا
Copyright روزنامه ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه ترین گزارش اتحادیه اروپا نشان می دهد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از میزان واردات، مواد غذایی را دور می ریزند.

آگهی

تازه ترین گزارش اتحادیه اروپا نشان می دهد که حجم غذای تلف و دور ریخته شده در کشورهای عضو این اتحادیه، بیشتر از حجم واردات مواد غذایی است.

براساس این گزارش سالانه حدود ۱۵۳ میلیون تن مواد غذایی در اتحادیه اروپا دور ریخته می شود که دو برابر پیش بینی های قبلی است و پانزده میلیون تن بیشتر از میزان واردات مواد غذایی است.

میزان هدررفت گندم در اتحادیه اروپا به تنهایی برابر با نیمی از صادرات گندم اوکراین است. اوکراین یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان است. 

فرانک مک ایلسن، یکی از محققانی که در انتشار این گزارش نقش داشته می گوید: « در زمانی که قیمت های مواد غذایی و بحران هزینه زندگی، در اتحادیه اروپا سرسام آور شده باید گفت که این یک رسوایی است. اتحادیه اروپا اکنون فرصت بزرگی برای تعیین طرح های الزام آور قانونی برای کاهش ضایعات غذایی خود تا سال ۲۰۳۰ دارد.»

به گفته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، قیمت جهانی مواد غذایی نسبت به سال گذشته در همین زمان هشت درصد افزایش یافته است. دلیل اصلی آن بی تردید جنگ در اوکراین است.

قیمت گندم، ذرت و سویا در سال جاری حتی از رکوردهای ثبت شده در اوج بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ نیز فراتر رفته است.

عبدالرضا عباسیان، تحلیلگر بازار غلات و اقتصاددان ارشد سابق فائو، می گوید: «دوران ارزان بودن مواد غذایی به پایان رسیده است و احتمالاً قیمت ها حتی پس از پایان جنگ روسیه و اوکراین همچنان بالا خواهد بود.»

اولیویه دی شوتر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در بخش مبارزه با فقر می گوید «مشکل این است که صنعت کشاورزی مدرن در دهه های گذشته سود و منفعت مالی را به ضایعات ترجیح داده است.»

او می گوید: که «شرکت های زنجیره ای توزیع مواد غذایی ترجیح می دهند بدلیل سود بیشتر مواد غذایی را بجای ارزان کردن دور بریزند و این یکی از عوامل اتلاف و هدردادن بی سابقه مواد غذایی است.»

انتظار می رود اتحادیه اروپا در اواخر سال جاری پیشنهاداتی را برای جلوگیری از اتلاف مواد غذایی ارائه کند. ۴۳ سازمان غیرانتفاعی سبز از درخواست اتحادیه اروپا برای کاهش ۵۰ درصدی زباله تا سال ۲۰۳۰ حمایت کرده اند.

پیوتر بارچاک، سیاست‌گذار ارشد دفتر محیط‌زیست اروپا (EEB)، می گوید: «همه کشورهای اتحادیه اروپا متعهد شده‌اند که ضایعات مواد غذایی را در چارچوب اهداف توسعه پایدار سازمان ملل به نصف کاهش دهند. با این حال تا ده سال آینده نمی توان انتظار دستاورد مهمی داشت و اقتصادهای ما هنوز مقادیر فوق العاده بالایی ضایعات مواد غذایی تولید خواهند کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت آلمان برای جبران هزینه تورم ۶۵ میلیارد یورو به مردم و کسب و کارها پرداخت می‌کند

کارنامه فقرزدایی در اتحادیه اروپا: ۹۰ درصد شهروندان همچنان قادر به تهیه غذای مناسب هستند

هشدار یک پزشک فرانسوی درباره تاثیر مصرف زیاد بادام روی افزایش وزن