Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ابتکار عمل انجمن فرانسوی در مقابله با اتلاف مواد غذایی؛ کمپوت و آب میوه برای قشر محروم

عکس تزئینی
عکس تزئینی Copyright Frank Augstein/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Frank Augstein/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک انجمن فرانسوی بدلیل بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، دست به ابتکار جالبی زده است. این انجمن میوه و سبزیجات فروش نرفته در فروشگاه‌های بزرگ را تبدیل به کمپوت و آبمیوه می‌کند و در اختیار محرومان و فقرا قرار می‌دهد

آگهی

بیشتر از دو ماه است که با تلاش یک انجمن مبارزه با اصراف و اتلاف مواد غذایی در شهر مارسی، میوه و سبزیجات فروش نرفته در فروشگاه‌ها عمری دوباره پیدا کرده‌اند.

این انجمن فرانسوی، میوه و سبزی و صیفی جاتی که به فروش نمی‌روند را تبدیل به آب میوه و کمپوت می‌کند و در اختیار فقرا و محرومان قرار می‌دهد. به این وسیله هم از اتلاف مواد غذایی جلوگیری و هم کمکی به تغذیه مستندان می‌شود.

محصولات این انجمن در بازار ملی شهر مارسی در اختیار افراد نیازمند که قدرت خرید پایینی دارند قرار می‌گیرد و مازاد محصولات به شهروندان عادی فروخته می‌شود.

انجمن «میوه و سبزیجات برای همه» می‌گوید نیمی از محصولات تازه بازارهای میوه و تره بار به دلیل بحران اقتصادی و امکان پایین خرید به فروش نمی‌رود و نهایتا سر از سطل‌های زباله در می‌آورند. این در حالی است که یکسال بحران کرونا، جامعه فرانسه را به فقیرترین میزان در دهه‌های اخیر رسانده است.

جرار گرو، مسئول بانک غذایی مارسی می‌گوید این انجمن با تبدیل کردن سریع میوه و سبزیجات به کمپوت و آب میوه کمک می‌کند تا کشاورزان نیز مجبور به کاهش تولید نشوند و مطمئن باشند که محصولاتشان در هر حال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تنها در شهر مارسی، دومین شهر فرانسه در مقیاس جمعیت، سالانه ۲۲۰۰ تن مواد غذایی مصرف نشده به زباله تبدیل می‌شود.

اغلب فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای به دلیل کسب سود بیشتر، تا آخرین روز حاضر نیستند قیمت محصولات را کاهش دهند و سرانجام برای «کنترل قیمت بازار» ترجیح می‌دهند محصولات را به زباله دان‌ها بسپارند.

سازمان مردم نهاد «امداد مردمی» فرانسه در آخرین گزارش خود با هشدار به مقامات دولتی، نوشته است که نرخ درخواست کمک‌های غذایی در این کشور با افزایش ۴۵ درصدی در سال ۲۰۲۰ روبرو شده است.

بانک غذایی فرانسه تنها در استان بوش دو رون به مرکزیت مارسی، ۴۷۰۰ تن کمک بلاعوض میان محرومان توزیع کرده؛ در حالی که در سال ۲۰۱۹ این رقم کمتر از ۱۰۰۰ تن گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک مطالعه جدید: آبمیوه نخورید حتی اگر ۱۰۰ درصد طبیعی باشد

چگونه می‌توان از مسمومیت ناشی از میوه و سبزیجات پیشگیری کرد؟

ویدئوی رقابت شنای دریایی «مونت کریستو» در مارسی برغم همه‌گیری‌کرونا