برلین کنترل فعالیت‌های شرکت «روس‌نفت» در آلمان را در دست گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پالایشگاه شودت در شرق آلمان
پالایشگاه شودت در شرق آلمان   -  Copyright  AP Photo

برلین روز جمعه اعلام کرد که کنترل فعالیت‌های شاخه شرکت نفت و گاز «روس‌نفت» در آلمان را در راستای حصول اطمینان از تامین انرژی در این کشور در دست گرفته است. 

این شرکت روسی مدریت چند پالایشگاه را در آلمان برعهده دارد. بنا به اعلام وزارت اقتصاد آلمان شاخه «روس‌نفت» در این کشور تحت «سرپرستی اداری» آژانس ملی مدیریت شبکه انرژی در این کشور قرار گرفت.

شاخه شرکت «روس‌نفت» در آلمان ۱۲ درصد از ظرفیت پالایش نفت در این کشور را در اختیار داشت. وزارت اقتصاد آلمان تاکید کرده که تصمیم به در اختیار گرفتن کنترل فعالیت‌های «روس‌نفت» را به دنبال «تهدیدها علیه تامین امنیت انرژی» اتخاذ کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت آلمان در نظر دارد «کمک قابل توجهی» را به پالایشگاه شودت در شرق این کشور اختصاص دهد تا از آینده این پالایشگاه در مرز با لهستان اطمینان حاصل کند. 

پالایشگاه شودت که سهامدار اصلی آن «روس‌نفت» است وظیفه تامین فرآورده‌های نفتی برای کل منطقه برلین را برعهده دارد. فعالیت این پالایشگاه به دنبال تصمیم برلین برای کاهش واردات نفت از روسیه به طور چشمگیری کاهش یافته است. آلمان در نظر دارد تا پایان سال جاری میلادی واردات نفت ار روسیه را به صفر برساند. 

مقامات آلمان حالا با در اختیار گرفتن کنترل فعالیت‌های شاخه «روس‌نفت» در این کشور می‌توانند روند تامین فرآورده‌های نفتی از طریق پالایشگاه شودت را با استفاده از نفت وارداتی از کشورهایی به غیر از روسیه مدیریت کنند.