Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چارلز سوم رسما پادشاه استرالیا و نیوزیلند معرفی شد

چارلز سوم، پادشاه بریتانیا
چارلز سوم، پادشاه بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پادشاه چارلز سوم همچنین ریاست اتحادیه کشورهای همسود یا مشترک المنافع را که از ۵۶ کشور مستقل تشکیل شده برعهده دارد.

آگهی

طی مراسمی که روز یکشنبه به مناسبت به سلطنت رسیدن چارلز سوم، پادشاه بریتانیا در استرالیا و نیوزیلند برگزار شد وی رسما در این دو کشور نیز عنوان پادشاه را دریافت کرد.

دیوید هارلی، فرماندار کل استرالیا که به موجب قانون اکنون نماینده چارلز سوم، پادشاه بریتانیا در کشورش محسوب می‌شود طی مراسمی که در کانبرا برگزار شد در سخنانی تصریح کرد که «شاهزاده چارلز آرتور جورج پادشاه چارلز سوم است و به لطف خدا بر استرالیا نیز پادشاهی می‌کند.»

در مراسم مشابهی که در ولینگتون برگزار شد، جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند ضمن اعلام پادشاهی چارلز سوم بر کشورش یادور شد که او «علاقه‌ای دیرین به نیوزیلند دارد و همواره احساسات عمیق خود را نسبت به مردم این کشور نشان داده است.»

این مراسم بیشتر ماهیت تشریفات داشت و صرفا برای احترام به چارلز سوم و ابراز تمایل برای ادامه پادشاهی وی بر هر دو کشور برگزار شده بود.

استرالیا و نیوزیلند از مستعمرات سابق بریتانیا به شمار می‌روند که از چندین دهه گذشته به این سو ضمن اعلام استقلال پادشاه بریتانیا را همچنان به صورت تشریفاتی به عنوان «رئیس کشور» به رسمیت می‌شناسند.

علاوه بر دو کشور یاد شده، سیزده کشور دیگر به عنوان قلمروهای همسود بریتانیا شناخته می‌شوند که چارلز سوم در مقامی تشریقاتی ریاست آنها را نیز برعهده خواهد داشت.

این کشورهای عبارتند از: پاپوآ گینه نو، جزایر سلیمان، تووالو (در اقیانوسیه)، کانادا (در آمریکای شمالی)، بلیز (در آمریکای جنوبی)، و آنتیگوا و باربودا، باهاما، باربادوس، گرنادا، جامائیکا، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین (در هند غربی و جزایر کارائیب).

مقام «ریاست کشور» که چارلز سوم به عنوان پادشاه بریتانیا در مستمعرات سابق کشورش برعهده دارد بیشتر یک عنوان تشریفاتی است؛ به نحوی که امور روزمره و جاری کشورهای قلمرو همسود توسط دولت انتخابی به ریاست نخست وزیر انجام می‌شود.

پادشاه چارلز سوم همچنین ریاست اتحادیه کشورهای همسود یا مشترک المنافع را که از ۵۶ کشور مستقل تشکیل شده برعهده دارد.

آنتونی آلبانیزی، نخست وزیر استرالیا که قرار است این هفته برای شرکت در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت راهی لندن شود، روز ۲۲ سپتامبر را در کشورش به مناسبت درگذشت ملکه تعطیل رسمی اعلام کرده است.

شورای جلوس یا انتقال سلطنت در بریتانیا متشکل از نخست وزیران سابق، نمایندگان بلند پایه فعلی و سابق پارلمان و مجلس اعیان، مسئولان ارشد دولت و سفیران کشورهای مشترک‌المنافع و نیز دیگر صاحب‌منصبان شهری، دولتی و صنفی در این کشور روز جمعه طی مراسمی رسما چارلز سوم را به عنوان پادشاه بریتانیا معرفی کردند.

ملکه الیزابت دوم به مدت هفتاد سال زمام حکومت را در بریتانیا در دست داشت و در طول این مدت شاهد به قدرت رسیدن پانزده نخست وزیر یا رئیس دولت بود.

وی روز پنج‌شنبه گذشته، هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ در پی یک دوره بیماری که نشانه‌هایش از سال گذشته میلادی در میان خبرهای غیررسمی آشکار شده بود در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استرالیا به جای پرتره پادشاه بریتانیا، نماد بومیان را جایگزین نقش ملکه بر اسکناس‌ها می‌کند

مرگ الیزابت دوم؛ یادبود ملکه بریتانیا با شلیک ۹۶ گلوله توپ و حضور پادشاه جدید در لندن

تصاویر تاریخی از دیدارهای پادشاه پیشین ایران و ملکه بریتانیا