متن کامل اولین نطق پادشاه جدید بریتانیا پس از آغاز رسمی فرمانروایی

مراسم تایید پادشاهی چارلز سوم در کاخ سن جیمز
مراسم تایید پادشاهی چارلز سوم در کاخ سن جیمز Copyright ای پی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شورای جلوس یا انتقال سلطنت در بریتانیا صبح روز شنبه طی مراسمی که برای نخستین بار به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد چارلز سوم را رسما به عنوان پادشاه جدید بریتانیا معرفی کرد.

آگهی

شورای جلوس یا انتقال سلطنت در بریتانیا صبح روز شنبه طی مراسمی که برای نخستین بار به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد چارلز سوم را رسما به عنوان پادشاه جدید بریتانیا معرفی کرد.

این شورا جمعی از نخست وزیران پیشین، نمایندگان بلند پایه پارلمان فعلی و سابق پارلمان و مجلس اعیان، مسئولان ارشد دولت و سفیران کشورهای مشترک‌المنافع و نیز دیگر صاحب‌منصبان شهری، دولتی و صنفی را در خود جای داده است.

بیانیه رسمی اعلام پادشاهی چارلز سوم پس از به صدا درآمدن شیپورها و شلیک توپ از سه نقطه مختلف از بالکن کاخ سن جیمز خوانده خواهد شد.

تاکید دوباره پادشاه بر وفاداری به قانون اساسی و خدمت به مردم بریتانیا

پادشاه چارلز که همسر و ویلیام، پسرش، ولیعهد بریتانیا را همراه خود داشت طی سخنانی در این مراسم ضمن اشاره به درگذشت غم‌بار مادرش یادآور شد که مردم بریتانیا و همچنین همه جهان تا چه حد از مرگ ملکه ناراحت و سوگوار هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که تمام تلاش خود را خواهد کرد تا به اصولی که مقابلش است وفادار باشد و در راه پیشبرد رفاه و آسایش مردم بریتانیا و قلمرو کشورهای مشترک المنافع قدم بردارد.

چارلز سوم تصریح کرد در راستای انجام این وظایف که بر دوش وی نهاده شده از مردم، شورای خواص و پارلمان کمک خواهد گرفت.

وی سپس سوگندنامه پادشاهی را که در آن بر وفاداری و احترام به اصول سلطنت و کلیسای پروتستان اسکاتلند نیز تاکید شده بود امضا کرد. این سوگند نامه سپس به امضای ویلیام پسرش و کامیلا همسرش که ملکه آینده بریتانیا است رسید و جمعی دیگر از حاضران در مراسم نیز به عنوان شاهد آنرا به امضا رساندند.  

متن کامل اولین نطق چارلز سوم پس از اعلام رسمی آغاز پادشاهی

«لردها، خانم‌ها و آقایان

این وظیفه‌ای اندوهناک برای من است که مرگ مادر عزیزم، ملکه بریتانیا را به شما اعلام کنم. می‌دانم که چگونه شما، تمام ملت بریتانیا و شاید بتوانم بگویم تمام دنیا با من در اندوه این فقدان جبران‌ناپذیر همدردی کردید. این که می‌بینم بسیاری با من همدردی می‌کنند، برای من و همچنین برای خواهر و برادرانم بزرگترین تسلی است. چنین محبت و حمایت گسترده‌ای به تمام خانواده ما در این فقدان تعمیم داده می‌شود.

برای همه ما به عنوان خانواده همچنین برای این پادشاهی و خانواده بزرگتر ملت، مادر من نمونه‌ عشق مادام‌العمر و خدمت ایثارگرانه بود. دوران سلطنت مادرم به لحاظ طول مدت، وقف و از خود گذشتگی بی‌مانند بود. حتی با وجود غم و اندوهی که داریم، به خاطر زندگی فداکارانه او شکرگذاریم.

من عمیقا به این میراث عظیم و وظایف و مسئولیت‌های سنگین فرمانروایی که اکنون بر دوش من نهاده شده، آگاهم. در عهده‌دار شدن این مسئولیت‌ها تلاش خواهم کرد تا از الگوی الهام‌بخش خود در حفظ اساس حکومت و دستیابی به صلح، یکپارچگی و رفاه برای مردم این جزایر و همچنین برای متصرفات و قلمروهای مشترک‌المنافع در کل دنیا پیروی کنم و برای نیل به این اهداف، می‌دانم که از محبت و وفاداری مردمی که از من خواسته شده فرمانروایشان باشم، برخوردار خواهم شد. در انجام این وظایف از مشاوره‌ مجالس منتخب آن‌ها بهره خواهم برد.

در همه این‌ها من دلگرم حمایت‌های همیشگی همسر عزیزم هستم.

از این فرصت برای اظهار تمایل و قصد خود برای ادامه سنت تسلیم درآمدهای موروثی از جمله املاک سلطنتی به دولت بریتانیا برای نفع عامه استفاده می کنم. این مساله در ازای کمک مالی دولتی به من برای حمایت از انجام وظایف رسمی من به عنوان رئیس دولت و کشور است.

در انجام وظایف سنگینی که بر دوش من نهاده شده است، هرچه از زندگیم باقی است را وقف خواهم کرد.

از خداوند متعال راهنمایی و کمک استدعا می‌کنم.»

«هر عقیده و پیشینه‌ای که داشته باشید با عشق به شما خدمت می‌کنم»

چارلز سوم، پادشاه بریتانیا روز جمعه نیز طی نطقی از پیش ضبط شده در نخستین سخنرانی خود به عنوان پادشاه بریتانیا تاکید کرده بود که به اصول سلطنت و قانون اساسی وفادار خواهد بود.

وی در این سخنرانی تاکید کرد که ملکه الیزابت برایش الهام‌بخش است و همانند او خود را وقف خدمت به مردم بریتانیا و همه شهروندان ساکن در قلمرو مشترک‌المنافع کند.

چارلز سوم در این خصوص ضمن تاکید بر احترام به سنت‌ها و ارزش‌های دیرین حاکم بر بریتانیا خطاب به شهروندان کشورش تصریح کرد: «هر جای بریتانیا که باشید، هر عقیده یا پیشینه‌ای داشته باشید با وفاداری، احترام و عشق به شما خدمت کنم.»

آگهی

پادشاه جدید بریتانیا همچنین ویلیام پسر ارشد خود را رسما به عنوان ولیعهد معرفی کرد. ویلیام و همسرش کاترین روز شنبه با حضور در مراسم انتقال سلطنت رسما سمت سلطنتی «شاهزادگان ولز» را دریافت می‌کنند.

چارلز سوم همچنین پیش‌تر با لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا در کاخ باکینگهام دیدار و گفتگو کرده و به گفته رسانه‌های بریتانیایی با وی در خصوص مراسم پیش رو برای مراسم بزرگداشت ملکه الیزابت و نیز چگونگی برپایی مراسم تشییع پیکر او رایزنی کرده بود.

ملکه الیزابت دوم به مدت هفتاد سال زمام حکومت در بریتانیا را در دست داشت و در طول این مدت شاهد به قدرت رسیدن پانزده نخست وزیر یا رئیس دولت بود.

وی روز پنج‌شنبه گذشته هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ در پی یک دوره بیماری که نشانه‌هایش از سال گذشته میلادی در میان خبرهای غیررسمی عیان شده بود در سن ۹۶ سالگی در محل اقامت دائمش در اسکاتلند درگذشت.

مرگ الیزابت دوم، ملکه فقید بریتانیا در اندک زمان ممکن با موج گسترده‌ای از پیام‌های تسلیت و ادای احترام از درون کشور و سراسر جهان همراه شد.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جواهر گرانقیمت تاج ملکه؛ طوفان توئیتری در هند برای بازگرداندن الماس «کوه نور»

مرگ ملکه الیزابت و یادآوری «دوران تلخ بریتانیای استعمارگر»

بریتانیا برای نخستین بار یک زن نابینا را به عنوان سفیر منصوب کرد