اوکراین هم مدعی آزادسازی برخی مناطق اشغالی استان خارکیف شد هم مسئولیت حمله به کریمه را برعهده گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ضدحملات نیروهای اوکراینی در برابر ارتش روسیه
ضدحملات نیروهای اوکراینی در برابر ارتش روسیه   -  کپی رایت  AP Photo

ارتش اوکراین مدعی است که نیروهایش ضمن پیشروی در شرق این کشور مناطقی از استان خارکیف را از اشغال نیروهای روس آزاد کرده‌اند. 

این در حالی است که ارتش روسیه در جنوب اوکراین نیز طی روزهای گذشته با ضدحمله نیروهای اوکراینی روبرو بود. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین چهارشنبه شب در پیامی ویدئویی گفت که پرچم کشورش بار دیگر در برخی از مناطق اشغال‌شده به اهتزار درآمده است. وی با این حال اشاره‌ای به نام مناطق آزادشده نکرد. 

بخش‌هایی از استان خارکیف از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به اشغال نیروهای روسیه درآمد. شهر خارکیف نیز که دومین شهر بزرگ اوکراین محسوب می‌شود بارها هدف حملات نیروهای روسیه قرار گرفت هرچند آنها هرگز موفق به تصرف این شهر نشدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با این تحولات لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه در پایگاه رامشتاین در غرب آلمان میزبان همتایان خود از کشورهای متحد واشنگتن خواهد بود. هدف از این نشست سازماندهی حمایت‌ها از اوکراین عنوان شده است. 

اوکراین مسئولیت حمله ماه گذشته به کریمه را برعهده گرفت

رئیس‌جمهوری اوکراین طی ماه‌های گذشته به دفعات تکرار کرده است که کی‌یف به دنبال آزادسازی کل مناطق اشغال‌شده از سوی نیروهای روسیه از جمله شبه‌جزیره کریمه است. روسیه در سال ۲۰۱۴ پس از برگزاری همه‌پرسی در کریمه این شبه‌جزیره را به خاک خود ملحق کرد. 

از سوی دیگر والری زالوژنی، فرمانده کل ارتش اوکراین مسئولیت حمله ماه گذشته به پایگاه هوایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه را برعهده گرفت. مقامات اوکراین تاکنون از اظهارنظر مستقیم در این باره خودداری می‌کردند. 

والری زالوژنی بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که حملات اوکراین به شبه‌جزیره کریمه با «موشک یا راکت» انجام شد.  

حزب حاکم در روسیه روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که همه‌پرسی در مناطق تحت کنترل نیروهای این کشور در اوکراین برای الحاق آنها به خاک روسیه روز چهارم نوامبر برگزار شود. روسیه طی ماه‌های گذشته به ساکنان بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل خود در اوکراین گذرنامه روسی اعطاء کرده است.