Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اوکراین هم مدعی آزادسازی برخی مناطق اشغالی استان خارکیف شد هم مسئولیت حمله به کریمه را برعهده گرفت

ضدحملات نیروهای اوکراینی در برابر ارتش روسیه
ضدحملات نیروهای اوکراینی در برابر ارتش روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش روسیه در جنوب اوکراین نیز طی روزهای گذشته با ضدحمله نیروهای اوکراینی روبرو بود. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین چهارشنبه شب در پیامی ویدئویی گفت که پرچم کشورش بار دیگر در برخی از مناطق اشغال‌شده به اهتزار درآمده است.

آگهی

ارتش اوکراین مدعی است که نیروهایش ضمن پیشروی در شرق این کشور مناطقی از استان خارکیف را از اشغال نیروهای روس آزاد کرده‌اند. 

این در حالی است که ارتش روسیه در جنوب اوکراین نیز طی روزهای گذشته با ضدحمله نیروهای اوکراینی روبرو بود. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین چهارشنبه شب در پیامی ویدئویی گفت که پرچم کشورش بار دیگر در برخی از مناطق اشغال‌شده به اهتزار درآمده است. وی با این حال اشاره‌ای به نام مناطق آزادشده نکرد. 

بخش‌هایی از استان خارکیف از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به اشغال نیروهای روسیه درآمد. شهر خارکیف نیز که دومین شهر بزرگ اوکراین محسوب می‌شود بارها هدف حملات نیروهای روسیه قرار گرفت هرچند آنها هرگز موفق به تصرف این شهر نشدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با این تحولات لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه در پایگاه رامشتاین در غرب آلمان میزبان همتایان خود از کشورهای متحد واشنگتن خواهد بود. هدف از این نشست سازماندهی حمایت‌ها از اوکراین عنوان شده است. 

اوکراین مسئولیت حمله ماه گذشته به کریمه را برعهده گرفت

رئیس‌جمهوری اوکراین طی ماه‌های گذشته به دفعات تکرار کرده است که کی‌یف به دنبال آزادسازی کل مناطق اشغال‌شده از سوی نیروهای روسیه از جمله شبه‌جزیره کریمه است. روسیه در سال ۲۰۱۴ پس از برگزاری همه‌پرسی در کریمه این شبه‌جزیره را به خاک خود ملحق کرد. 

از سوی دیگر والری زالوژنی، فرمانده کل ارتش اوکراین مسئولیت حمله ماه گذشته به پایگاه هوایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه را برعهده گرفت. مقامات اوکراین تاکنون از اظهارنظر مستقیم در این باره خودداری می‌کردند. 

والری زالوژنی بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که حملات اوکراین به شبه‌جزیره کریمه با «موشک یا راکت» انجام شد.  

حزب حاکم در روسیه روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که همه‌پرسی در مناطق تحت کنترل نیروهای این کشور در اوکراین برای الحاق آنها به خاک روسیه روز چهارم نوامبر برگزار شود. روسیه طی ماه‌های گذشته به ساکنان بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل خود در اوکراین گذرنامه روسی اعطاء کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خانواده‌های سربازان اسیر در کی‌یف؛ «اسارت می‌کُشد؛ اسرای جنگی را آزاد کنید»

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟

انهدام پیشرفته‌ترین جنگنده روسیه برای اولین بار در تاریخ همزمان با پیشروی مسکو در خاک اوکراین