نمایش فسیل ۱۵۰ میلیون ساله یک دایناسور در حراجی پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AP
اسکلت دایناسور زفیر متعلق به‌دوره ژوراسیک در حراجی پاریس
اسکلت دایناسور زفیر متعلق به‌دوره ژوراسیک در حراجی پاریس   -  Copyright  AP Photo

خانه حراج «درواُ» (Drouot ) پاریس فسیل ۱۵۰ میلیون ساله متعلق به یک دایناسور را در عرض دید عموم قرار داده است. این فسیل قدیمی موسوم به «زفیر» (Zephyr) حدود ۳ متر طول و بیش از ۱.۳ متر ارتفاع دارد و قرار است در ۲۲ اکتبر به حراج گذاشته شود. این فسیل از مجموعه کشف شده در کلرادوی‌ آمریکا در سال ۲۰۱۹ است و تخمین زده می‌شود دست‌کم ۵۰۰ هزار یورو به‌فروش برود.

الکساندر جیکلو، یکی از مسئولان این حراجی روز چهارشنبه ۷ سپتامبر گفت که تعیین قیمت پایه پایین‌تر برای این فسیل که قدمت آن به دوره ژوراسیک باز می‌گردد موجب خواهد شد تا بر تعداد مشتریان بالقوه افزوده شود.

سال گذشته یک کلکسیونر آمریکایی با پرداخت ۶.۶ میلیون یورو بابت خرید «جان بزرگ» بزرگ‌ترین قطعه فسیلی از تریسراتوپس (یک سرده از دایناسورهای پرنده‌کفل سراتوپسید که با نام سه‌شاخ‌چهره هم شناخته می‌شود) در همین حراجی فرانسوی رکورد زد؛ مبلغی که حدود ۴ برابر بیشتر از تخمین‌ اولیه بود.

AP Photo
یاکوپو بریانو در حال توضیح دادن در باره اسکلت دایناسور زفیرAP Photo

یاکوپو بریانو، دیرینه‌شناس در گفتگو با آسوشیتدپرس می‌گوید:‌ «در طی ۲۰ سال گذشته شاهد تعداد بیشتری از مجموعه‌داران در این حوزه بوده‌ایم اما در ۵ سال گذشته تعداد علاقه‌مندان بطور تصاعدی افزایش یافته که دلیلش برپایی حراجی‌ها و همچنین فروش عمومی است.»

حدود ۷۰ درصد از اسکلت زفیر کامل است و ستون‌فقرات آن با تاندون‌های فسیل‌شده پوشیده شده است که تاکنون کمتر مشاهده شده بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید