تهدید واشنگتن علیه ایران بر سر حمله سایبری به آلبانی؛ تیرانا با تهران قطع رابطه کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکنش‌ها به حمله سایبری به آلبانی
واکنش‌ها به حمله سایبری به آلبانی   -  Copyright  Canva

کاخ‌سفید روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای شدیداللحن علیه ایران اعلام کرد که به دنبال حمله سایبری به آلبانی «تدابیر بیشتری» بر ضد تهران اتخاذ خواهد کرد.

تیرانا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع می‌کند. در بیانیه کاخ‌سفید علیه ایران آمده است که واشنگتن پس از چند هفته تحقیق درباره حمله سایبری دو ماه پیش به آلبانی به این نتیجه رسیده که دولت ایران مسئول این حمله بوده است. 

در بخشی از بیانیه کاخ‌سفید آمده است: «ایالات متحده به شدت حمله سایبری ایران به آلبانی، متحدمان در ناتو را محکوم می‌کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

واشنگتن حمله سایبری روز ۱۵ ژوئیه به آلبانی را «بی‌پروا و غیرمسئولانه» خوانده است. 

از سوی دیگر دولت آلبانی به سفیر ایران در تیرانا اطلاع داده است که همه کارکنان دیپلماتیک، فنی، اداری و امنیتی ایران باید ظرف ۲۴ ساعت خاک آلبانی را ترک کنند. روابط تهران و تیرانا طی سال‌های گذشته به دلیل حضور اعضای سازمان مجاهدین خلق، از گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی در آلبانی پرتنش بود. ایران سازمان مجاهدین خلق را گروهی «تروریستی» می‌داند. 

آلبانی در سال ۲۰۰۹ به عضویت ناتو درآمد و نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است. 

بیانیه تند کاخ‌سفید علیه ایران در حالی منتشر شد که واشنگتن و تهران به طور غیرمستقیم و با میانجیگری اتحادیه اروپا در حال مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند.