جابجایی با قطار، هواپیما یا قایق شنی؟ سخنان مربی پاری‌سن‌ژرمن و خنده‌های امباپه جنجال‌ساز شد

کفنرانس خبری سرمربی پاری سن ژرمن با حضور امباپه
کفنرانس خبری سرمربی پاری سن ژرمن با حضور امباپه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منتقدان که استفاده از هواپیما در مسیرهای کوتاه را در شرایط بحران انرژی غیرمنطقی می‌دانند و از سوی دیگر آنرا اقدامی در راستای انتشار بیشتر گازهای آلوده کننده محیط زیست و مخرب لایه اوزون قلمداد می‌کنند.

آگهی

سخنان کنایه‌آمیز کریستوف گالتیه، سرمربی تیم پاری‌سن ژرمن در دفاع از جابجایی اعضای تیم با هواپیما در بازی‌های خارج از خانه موجی از انتقاد‌ها را روانه باشگاه پاریسی کرد.

پاریسی‌ها که برای بازی خارج از خانه مقابل نانت به جای قطار از هواپیما برای جابجایی در یک مسیر کوتاه استفاده کرده بودند انتقاد تند مقام‌های سیاسی و فعالان محیط زیست فرانسه را برانگیختند.

منتقدان که استفاده از هواپیما در مسیرهای کوتاه را در شرایط بحران انرژی غیرمنطقی می‌دانند و از سوی دیگر آنرا اقدامی در راستای انتشار بیشتر گازهای آلوده کننده محیط زیست و مخرب لایه اوزون قلمداد می‌کنند پس از سخنان تمسخرآمیز اخیر کریستوف گالتیه بر شدت حملات به مسئولان باشگاه پاریسی افزودند.

آقای گالتیه روز دوشنبه در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه خود که در آن کیلیان امباپه، ستاره نامدار پاری سن ژرمن نیز حضور داشت به سوال یک خبرنگار در باره استفاده از قطار توسط باشگاه به جای هواپیما در جابجایی‌های خارج از خانه اینگونه پاسخ داد: ««امروز صبح، با شرکتی که با آن سفر می کنیم صحبت کردیم تا بدانیم آیا می‌شود (به جای قطار) با قایق شنی سفر کرد؟»

این بخش از سخنان سرمربی باشگاه پاری‌سن ژرمن که با خنده‌های کش‌دار کیلیان امباپه توام شد به شکلی گسترده در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد و واکنش‌های زیاد انتقادآمیز و توام با خشم را از سوی کاربران و نیز برخی مسئولان شهری و سیاسی در پایتخت فرانسه برانگیخت.

آملی اودیا کاسترا، وزیر ورزش فرانسه از جمله مقام‌های دولتی بود که به این نحو پاسخگویی به سوالی مرتبط با مسائل زیست محیطی واکنش نشان داد.

خانم کاسترا در توییتی نوشت: «آقای گالتیه، شما ما را به پاسخ‌های مرتبط‌‌‌‌‌‌‌تر و مسئولانه‌تر عادت داده‌اید - در این مورد باهم صحبت کنیم؟»

«اَن ایدالگو»، شهردار پاریس، بنوا پایان، شهردار مارسی و برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه دیگر مسئولان شهری و دولتی بودند که همگی بی‌تفاوتی سر مربی و مهاجم پی اس جی را نسبت به موضوعات مرتبط با محیط زیست و تغییرات آب و هوایی، آنهم پس از یک تابستان بسیار گرم و خشک در اروپا، به باد انتقاد گرفتند.

این انتقاد‌ها در حالی پس از کنفرانس خبری روز دوشنبه گریستوف گالتیه شدت گرفت که باشگاه پاری‌سن ژرمن کمی‌ پیش‌تر از آن اعلام کرده بود که در حال بررسی تمام احتمالات برای انجام سفرهای خارج از خانه است و در این راستا با شرکت راه‌آهن فرانسه نیز مذاکراتی را انجام داده است.

مسئولان پی‌اس‌جی همچنین تاکید دارند که «امنیت، احترام به نظم عمومی و توجه به دغدغه‌های لجستیکی و زیست محیطی» از اولویت‌های باشگاه است.

پاریسی‌ها همچنین تصریح کرده‌اند که پیش‌تر برای سفر به لیل و انجام مسابقه مقابل تیم فوتبال این شهر از اتوبوس‌ استفاده کرده‌اند و در صورت امکان باز هم در آینده این کار را خواهند کرد.

سخنگوی شرکت راه‌آهن فرانسه به فرانس‌پرس می‌گوید که استفاده از قطار هنگام بازگشت دیرهنگام از مسابقات می‌تواند مشکل‌زا باشد زیرا خطوط راه‌آهن شب‌ها اغلب برای انجام عملیات تعمیر و نگهداری بسته می‌شوند.

دیگر چالش استفاده از قطار در جابجایی‌های تیم‌های فوتبال به مسائل امنیتی مرتبط می‌‌شود. چگونه می توان انبوه هواداران را که شب هنگام در ایستگاه قطار پاریس منتظر ستاره‌های باشگاه محبوب خود هستند مدیریت کرد؟

شرکت راه آهن فرانسه در پاسخ می‌گوید که به لطف ماموران بخش امنیت این شرکت و نیز کمک سرویس‌های ویژه باشگاه می توان شرایط را تحت کنترل درآورد.

از سوی دیگر فاصله شهرهایی که نمایندگانی در مسابقات لیگ یک فرانسه دارند کمی با سایر کشورهامتفاوت است.

به عنوان مثال، در ایتالیا، باشگاه ها اغلب در شمال متمرکز هستند (پنج باشگاه به تنهایی در لمباردی واقع شده‌اند)، بنابراین استفاده از قطار برای مسابقات لیگ در این کشور بسیار رایج است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادستانی سوئیس برای مالک پاری سن ژرمن و دبیر کل سابق فیفا درخواست مجازات زندان کرد

محاکمه مالک باشگاه پاری سن ژرمن و دبیر کل سابق فیفا به اتهام تبانی و فساد مالی

«پاری سن ژرمن» به دلیل تهیه فهرست نژادی از بازیکنان جریمه شد