تصاویر ماهواره‌ای از حمله اسرائیل؛ باند و تاسیسات نظامی فرودگاه حلب آسیب دید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر ماهواره‌ای از فرودگاه بین‌المللی حلب پس از حمله اسرائیل
تصویر ماهواره‌ای از فرودگاه بین‌المللی حلب پس از حمله اسرائیل   -  کپی رایت  AP Photo

بررسی عکس‌های ماهواره‌ای منتشر شده در روز پنجشنبه نشان می‌دهد که حمله اسرائیل به فرودگاهی در سوریه ضمن ایجاد حفره‌ای سوراخی در باند این فرودگاه بین‌المللی به سازه‌ای نزدیک به بخش نظامی آن نیز آسیب رسانده است.

در پی حمله چهارشنبه شب اسرائیل به فرودگاه بین‌المللی حلب، شرکت پلنت لبز پی‌بی‌سی (Planet Labs PBC) روز پنجشنبه با انتشار تصاویر ماهواره‌ای خود از بقایای این حمله نشان داد که چند وسیله حمل و نقل در بخش غربی باند این فرودگاه دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند و در عین حال، آثار آتش‌سوزی و ایجاد یک حفره در این بخش از باند فرودگاه نیز قابل مشاهده است. 

همچنین درست در جنوب بخش آسیب دیده باند فرودگاه و در نزدیکی بخش نظامی آن، سازه‌ای شبیه تجهیزات رادیویی یا ناوبری آسیب دیده و آسفالت اطراف آن نیز سوخته به نظر می‌رسد.

Planet Labs PBC/Planet Labs PBC
تصویر ماهواره‌ای از فرودگاه بین‌المللی حلب پس از حمله اسرائیلPlanet Labs PBC/Planet Labs PBC

وزارت خارجه سوریه اواخر روز پنجشنبه خسارات ناشی از این حمله را شدید توصیف کرد و از آسیب دیدن باند فرودگاه و انهدام ایستگاه ناوبری مستقر در آن خبر داد. 

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز بلافاصله پس از وقوع این حمله مدعی شد که اسرائیل یک محموله موشکی ایران را در فرودگاه حلب هدف قرار داده است.

بر اساس داده‌های ردیابی پرواز، درست پیش از رخداد حمله، یک هواپیمای باربری متعلق به شرکت ایرانی یاس ایر در ارتفاع و موقعیتی در حال پرواز بوده که به نظر می‌رسیده قصد فرود در فرودگاه حلب را داشته است. البته هواپیماهای باربری بر فراز سوریه اغلب داده‌های موقعیت مکانی خود را منتشر نمی‌کنند که احتمالا گرفتار تبعات تحریم‌های بین‌المللی علیه دولت بشار اسد نشوند.

Planet Labs PBC/AP
تصویر ماهواره‌ای از فرودگاه بین‌المللی حلب پس از حمله اسرائیلPlanet Labs PBC/AP

سوریه، مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه، دارای فرودگاه‌های دو منظوره است که شامل بخش‌های غیرنظامی و نظامی می‌شود. به همین دلیل، پس از وقوع حمله روز پنجشنبه پروازهای عادی و غیرنظامی این فرودگاه مختل شد.