Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

انفجار در مسجدی در هرات؛ مجیب الرحمان انصاری، امام جمعه طرفدار طالبان کشته شد

طالبان پس از انفجار در نماز جمعه در مسجد گازرگاه در هرات جاده ای را مسدود کردند
طالبان پس از انفجار در نماز جمعه در مسجد گازرگاه در هرات جاده ای را مسدود کردند Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش سخنگوی پلیس این شهر غربی افغانستان مجیب رحمان انصاری یک روحانی نزدیک به طالبان به همراه جمعی از محافظان و همراهانش نیز کشته شده‌اند. او خطیب این مسجد بوده است.

آگهی

منابع محلی افغانستان از وقوع انفجاری مرگبار در شهر هرات خبر دادند. این انفجار ظهر جمعه در مسجد گازرگاه صورت گرفته و ده ها کشته و مجروح بر جای گذاشته است. به گزارش سخنگوی پلیس این شهر غربی افغانستان مجیب الرحمان انصاری یک روحانی نزدیک به طالبان به همراه جمعی از محافظان و همراهانش نیز کشته شده اند. او خطیب این مسجد بوده است. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان کشته شدن این امام جماعت را در حساب توییتری خود تایید کرده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که اجساد غرق در خون در اطراف محوطه مسجد پراکنده شده است. مجیب الرحمان انصاری در اوایل ماه ژوئیه در مجمع روحانیون در کابل  گفته بود هرکسی که برای سرنگونی رژیم طالبان تلاش می‌کند باید سرش از تنش جدا شود.

او گفته بود: «پرچم طالبان به راحتی برافراشته نشده و به راحتی پایین نخواهد آمد.همه علمای دین در افغانستان باید به توافق برسند که هر کس مرتکب هر عملی علیه حکومت اسلامی ما شود باید سرش بریده شود و حذف شود.»

برخی منابع تعداد کشته ها را تا ۳۰ نفر هم ذکر کرده اند اما منابع رسمی می‌گویند دست‌کم ۱۸ نفر در این حمله کشته شدند و ۲۳ نفر دیگر شمار زخمی‌ها است. با توجه به شدت انفجار و شلوغی مسجد در زمان حادثه احتمال افزایش قربانیان وجود دارد.

 سخنگوی والی طالبان در هرات انتحاری بودن این انفجار را تایید کرده است. روزنامه هشت صبح به نقل از منابع خود می‌گوید داعش مسئوولیت این حمله را به عهده گرفته است. داعش و منابع رسمی طالبان تاکنون به این ادعا واکنشی نداده اند.

این در حالیست که طالبان ادعا می‌کند از زمان بازگشت مجدد به قدرت موفق شده وضعیت امنیتی افغانستان را بهبود دهد. با این وجود دستکم طی ماهها و هفته های گذشته چندین حمله مهم بویژه در مساجد شلوغ این کشور طراحی و عملیاتی شده اند.

امارت اسلامی افعانستان با ابراز تاسف از درگذشت این روحانی تصریح کرده که بانیان این اقدام را پیدا و مجازات خواهد کرد. این انفجار همزمان با برگزاری یک نشست اقتصادی با حضور ملا برادر، معاون نخست‌وزیر طالبان، در هرات به وقوع پیوسته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داعش مسئولیت انفجار عصر روز شنبه در کابل را برعهده گرفت؛ ۳ عزادار شیعه جان باختند

داعش مسئولیت انفجار در محله شیعه‌نشین کابل را بر عهده گرفت؛ طالبان محکوم کرد

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند