داعش مسئولیت انفجار عصر روز شنبه در کابل را برعهده گرفت؛ ۳ عزادار شیعه جان باختند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروی امنیتی افغانستان
نیروی امنیتی افغانستان   -   کپی رایت  AFP Photo

انفجار بمب در یکی دیگر از محله‌های‌ شیعه نشین کابل، پایتخت افغانستان روز شنبه دست کم ۳ کشته و چندین زخمی به جا گذاشت.

گروه موسوم به خلافت اسلامی‌، داعش ساعاتی پس از وقوع این انفجار که عصر روز شنبه در محله پل‌سوخته در پایتخت افغانستان روی داد با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

این دومین انفجار مرگبار در پایتخت افغانستان طی دو روز متوالی است که جامعه شیعیان را در ایام عزاداری ماه محرم هدف قرار می‌دهد.

داعش در حالی مسئولیت هر دو انفجار را بر عهده گرفته است که مقامات طالبان پیش‌تر اعلام کرده بود که تدابیر ویژه‌ای برای تامین امنیت مناطق شیعه نشین در ایام محرم در نظر گرفته است.

در انفجار روز جمعه که در غرب کابل صورت گرفت نیز دست کم ۱۰ تن از شیعیان عزادار کشته و نزدیک به بیست نفر زخمی شده بودند.

شاخه خراسان داعش که در افغانستان فعال است از زمان به دست گرفتن قدرت در کابل توسط طالبان در ماه اوت گذشته بارها مسئولیت حمله به مساجد و محله‌های اقلیت شیعه نشین را بر عهده گرفته است.

یک مقام طالبان پیش از این ضمن تایید وقوع انفجار در یک محله شیعه‌نشین در پایتخت افغانستان شمار کشته‌شدگان را دو نفر اعلام کرده و یاد آور شده بود که در این حمله ۲۲ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

این در حالیست که فرمانده حوزه ششم امنیتی شهر کابل به رسانه‌های محلی این کشور گفته است که سه نفر در انفجار عصر روز شنبه در محله «پل سوخته» کابل جان باخته و هفت تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته این فرمانده امنیتی در پایتخت افغانستان مهاجمان مواد انفجاری را در یک گلدان کنار جاده جاسازی کرده بودند.

رویترز در گزارشی با اشاره به حملات و انفجارهای اخیر که در آستانه روز عاشورا در کابل صورت می‌گیرد، اعلام کرد که روز چهارشنبه گذشته نیز در جریان درگیری مسلحانه بین نظامیان طالبان و افراد مسلح عضو گروه داعش، پنج نفر از جمله دو جنگجوی طالبان را در پایتخت افغانستان کشته شدند.

سازمان ملل متحد پیش‌تر ضمن محکوم‌کردن حمله به غیرنظامیان یادآور شده بود که طالبان مسئولیت تامین امنیت شهروندان در افغانستان را برعهده دارند و باید عاملان این حوادث را محاکمه کنند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز بامداد روز شنبه با انتشار توییتی از مقامات طالبان درخواست کرده بود که عاملان حمله انفجاری روز جمعه در غرب کابل را دستگیر و محاکمه کنند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید