افغانستان؛ داعش مسئولیت حمله به معبد سیک‌ها در کابل را بر عهده گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله به عبادتگاه سیک‌ها در کابل
حمله به عبادتگاه سیک‌ها در کابل   -  Copyright  AFP

گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش مسئولیت حمله روز شنبه افراد مسلح به عبادتگاه سیک‌ها در پایتخت افغانستان را بر عهده گرفت.

این حمله که بامداد روز شنبه از سوی دو فرد مسلح به نارنجک و سلاح گرم صورت گرفت به گفته مقامات محلی در مجموع دو کشته و هفت مجروح به جا گذاشت.

سخنگوی فرماندهی امنیه طالبان روز شنبه ساعاتی پس از این حمله با که انفجارهای پیاپی و شنیده شدن صدای تیراندازی همراه بود اعلام کرد که با «از بین رفتن» مهاجمان قائله پایان یافته است.

مقامات حاکم بر افغانستان همچنین تصریح کردند که علاوه بر مجروح شدن هفت نفر در این حمله، یک شهروند هندو و یک عضو طالبان نیز جان خود را از دست دادند.

وزارت امور خارجه هند روز شنبه بلافاصله پس از انتشار خبر این حمله ضمن ابراز نگرانی نسبت به انفجارهای صورت گرفته در معبد سیک‌ها اعلام کرد که این رویداد را از نزدیک دنبال می‌کند.

فدراسیون جوامع هندو و سیک در افغانستان نیز با انتشار بیانیه‌ای حمله صورت گرفته به عبادتگاه واقع در محله کارته پروان در کابل را به شدت محکوم کرده است.

حمله در واکنش به اهانت به پیامبر اسلام

گروه داعش در پیامی تلگرامی ضمن برعهده گرفتن مسئولیت حمله به عبادتگاه سیک‌ها در کابل اعلام کرده است که این اقدام در تلافی اظهارات «توهین آمیز» سخنگوی حزب نارندرا مودی، نخست وزیر هند نسبت به پیامبر اسلام صورت گرفته است.

پیش‌تر، به دنبال این اظهارات که به رابطه پیامبر و کوچکترین همسرش عایشه اختصاص داشت اعتراضاتی در چندین کشور مسلمان برپا شده بود.

در پیام گروه داعش که طبق معمول در کانال تلگرامی پایگاه اطلاع‌رسانی این گروه موسوم به اعماق منتشر شده تاکید شده که هدف این حمله هندوها، سیک‌ها و «مرتدانی» بوده‌اند که از آنها محافظت می‌کنند.

داعش در این پیام تصریح کرده است که یکی از جنگجویان این گروه پس از کشته شدن نگهبان عبادتگاهِ مشترک هندو‌ها و سیک‌ها در پی انفجار نارنجک، وارد آن شد و با مسلسل «به سوی مشرکان» داخل آتش گشود.»

این حمله چند روز پس از سفر یک هیئت هندی به کابل برای گفتگو با دولت طالبان در مورد کمک‌های بشردوستانه دهلی به افغانستان صورت می گیرد.

مکان‌های متعلق به اقلیت‌های مذهبی به ویژه مساجد شیعیان در کابل و دیگر شهرهای افغانستان چندی است هدف انفجارها و حملاتی قرار می‌گیرند که اغلب مسئولیت آنها را داعش خراسان، شاخه گروهک خلافت اسلامی در افغانستان بر عهده می‌گیرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید