تنش‌ چین و تایوان؛ آلمان کشتی جنگی به اقیانوس آرام و هند می‌فرستد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است   -  کپی رایت  AP Photo

یک مقام نظامی ارشد آلمانی می‌گوید این کشور همزمان با افزایش اقدامات نظامی چین در اطراف تایوان، کشتی‌های جنگی خود را به اقیانوس هند و آرام می‌فرستد تا به متحدانش در این رزمایش‌ها بپیوندد. 

ژنرال «ابرهارد زورن»، بازرس ارشد بوندس‌ور یا نیروی دفاعی آلمان روز چهارشنبه با اعلام این مطلب تاکید کرد که این اقدام برلین نه گامی برای تحریک دیگران که نشانه‌ای قوی از همبستگی آلمان با متحدانش است. آقای زورون همچنین تاکید کرد که آلمان از آزادی دریانوردی و احترام به هنجارهای بین‌المللی دفاع می‌کند. 

آلمان که در نیمه دوم قرن بیستم هزینه‌های دفاعی خود را کاهش داده، پس از حمله روسیه به اوکراین تصمیم گرفت هزینه‌های دفاعی خود را بیش از ۲ درصد از کلا تولید ناخالص داخلی خود افزایش دهد. 

اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان، هفته گذشته اعلام کرده بود که ذخایر تسلیحات آلمان به دلیل ارسال آنها به اوکراین به اتمام رسیده است. با این حال آقای شولتس تاکید کرد که حمایت برلین از کی‌یف تا زمانی که لازم باشد ادامه پیدا خواهد کرد. 

با شدت‌گیری تنش‌ میان چین و تایوان، حالا بخشی از تمرکز کشورهای غربی متوجه شرق دور شده و نگرانی‌ها از احتمال انجام عملیات نظامی از سوی پکن علیه تایپه افزایش یافته است. چینی‌ها در هفته‌های اخیر هواپیماهای جنگی خود را وارد محدوده تایوان کرده و موشک‌هایی را نیز بر فراز جزیره شلیک کرده‌اند. 

در ادامه همین تحولات روز یکشنبه دو ناو جنگی نیروی دریایی آمریکا از تنگه تایوان عبور کردند، رویه‌ای که در سالهای اخیر معمول بوده اما حالا و به ویژه پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان، باعث افزایش تنش‌های منطقه‌ای شده است. 

ژنرال زورن در خصوص راهبرد آلمان در قبال این بحران تاکید کرده که برلین تلاش خواهد کرد نیروهای خود را در این منطقه تثبیت و سال آینده نیز نیروهایی را برای رزمایش نظامی به استرالیا اعزام خواهد کرد.