Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

۲۵ سال از مرگ دایانا گذشت؛ دوستدارانش همچنان به یاد پرنسس محبوب خود هستند

بیست و پنجمین سالمرگ پرنسس دایانا
بیست و پنجمین سالمرگ پرنسس دایانا Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پرنسس دایانا ۲۵ سال پیش در روز ۳۱ اوت در پاریس در تصادف خودرو درگذشت. او با فعالیت‌های خود چهره خانواده سلطنتی بریتانیا را تغییر داد و به انسان‌دوستی شهره شد

آگهی

 پرنسس دایانا ۲۵ سال پیش در روز ۳۱ اوت در پاریس در تصادف خودرو درگذشت. او با فعالیت‌های خود چهره خانواده سلطنتی بریتانیا را تغییر داد و به انسان دوستی شهره شد.

دایانای ۱۹ ساله با پرنس چارلز ۳۲ ساله در ۲۴ فوریه سال ۱۹۸۱ نامزد کرد. آن‌ها در ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱ در کلیسای سن پاول لندن باهم ازدواج کردند. مراسم ازدواج آن‌ها را صدها میلیون‌ نفر در سراسر دنیا از تلویزیون تماشا کردند.

 دایانا از اوایل دهه ۱۹۸۰، فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای را در کارزار‌های مبارزه با بیماری ایدز آغاز کرد و  در ابهام زدایی از راه‌های انتقال ویروس اچ‌آی‌وی (ایدز) قدم‌های موثری برداشت. او در سال ۱۹۸۷ با یک بیمار ایدز دست داد و با این کار در سراسر دنیا بسیار مشهور شد.

ازدواج چارلز و دایانا در سال‌های پایانی دهه ۱۹۸۰ رو به زوال رفت و آن‌ها در ۲۸ اوت سال ۱۹۹۶ از هم جدا شدند.

اما خبر مرگ پرنسس دایانا در ۳۱ اوت سال ۱۹۹۷ جهان را شوکه کرد. او در تصادف خودرویی در تونلی در پاریس کشته شد. دودی فاید، دوست پسرش و هنری پاول راننده‌شان نیز همراه دایانا در این حادثه جان سپردند. 

مرگ او دوستدارانش را در بهت و غم فرو برد و بسیاری از بریتانیایی‌ها برای ادای احترام به او به سمت کاخ باکینگهام و خانه‌اش در لندن سرازیر شدند.

 خانواده سلطنتی به خاطر سکوت اولیه‌شان درباره مرگ پرنسس دایانا مورد انتقاد قرار گرفت. در آن زمان ملکه به همراه پرنس چارلز، ویلیام و هری در اقامتگاه سلطنتی بالمورال اسکاتلند اقامت داشت. اما آن‌ها به خاطر فشار اذهان عمومی به لندن بازگشتند و با مردم عزادار در خارج از کاخ باکینگهام دیدار کردند.

 ملکه کمی بعد در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت: «او انسانی استثنایی و با استعداد بود. در هر موقعیتی، چه خوب و چه بد، نه تنها توانایی لبخند زدن و خندیدنش را از دست نمی‌داد بلکه با دیگران گرم و مهربان بود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در روزخاکسپاری دایانا، بیش از یک میلیون نفر در خیابان‌های لندن گرد هم آمدند.

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا درباره او می‌گوید: «دایانا پرنسس مردم بود و همین‌ گونه برای همیشه در قلب‌ها و خاطره‌های ما باقی خواهد ماند.» 

دوستداران پرنسس دایانا پس از گذشت ۲۵ سال از مرگش همچنان یاد و خاطره او را گرامی می‌دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوزاد خانواده سلطنتی بریتانیا شارلوت الیزابت دایانا نامیده شد

نمایش جنجال برانگیزی درباره مرگ دایانا در لندن به روی صحنه رفت

جشن تولد پادشاه بریتانیا و نخستین حضور کیت میدلتون در مراسم‌های عمومی پس از ۶ ماه غیبت