رزمایش نظامی روسیه با چین و چند کشور دیگر از پنجشنبه آغاز می‌شود

نظامیان چین
نظامیان چین   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

وزارت دفاع روسیه تصاویری از ورود نظامیان چین را در آستانه برگزاری این رزمایش منتشر کرده است.

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که تمریناتی نظامی را در شرق این کشور با مشارکت نیروهای چین برگزار خواهد کرد. 

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه رزمایش «وستوک ۲۰۲۲» از روز اول تا هفتم سپتامبر (۱۰ تا ۱۶ شهریور) در مناطق مختلفی از شرق روسیه و دریای ژاپن انجام خواهد شد. به گفته وزارت دفاع روسیه بیش از ۵۰ هزار نظامی در این رزمایش شرکت می‌کنند و در آن از بیش از پنج هزار واحد رزمی که شامل ۱۴۰ فروند هواپیما و ۶۰ ناو می‌شود استفاده خواهد شد. 

وزارت دفاع روسیه تصاویری از ورود نظامیان چین در آستانه برگزاری این رزمایش را منتشر کرده است.

رزمایش مشترک روسیه و چین در حالی برگزار می‌شود که تنش‌ها در روابط مسکو با کشورهای غربی به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین افزایش یافته است.  

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علاوه بر نظامیان چین نیروهایی از چند کشور استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق، هند، لائوس، مغولستان، نیکاراگوئه و سوریه نیز در این رزمایش شرکت خواهند کرد. 

طبق اعلام وزارت دفاع روسیه نیروهای دریایی این کشور و چین «اقدام مشترک برای تامین ایمنی ارتباط‌های دریایی، حفاظت از فعالیت‌های اقتصادی در دریا و حمایت از نیروهای زمینی در مناطق ساحلی» را در دریای ژاپن تمرین خواهند کرد. 

به گفته معاون وزیر خارجه روسیه رزمایش دریایی در بخش‌های شمالی و مرکزی دریای ژاپن انجام خواهد شد. این مقام روس افزود که این رزمایش تنها جنبه «دفاعی» دارد و علیه «هیچ کشور یا اتحاد نظامی مشخصی» نیست. 

همکاری‌های نظامی مسکو و پکن از زمان تهاجم نظامی روسیه به اوکراین افزایش یافته است. چین حاضر به محکوم کردن حمله روسیه به خاک اوکراین نشده و در مقابل از آمریکا و ناتو انتقاد کرده است. پکن همچنین از منتقدان تحریم‌های کشورهای غربی علیه مسکو است.

از سوی دیگر روسیه چند هفته پیش همزمان با افزایش تنش‌ها در تنگه تایوان قاطعانه از موضع پکن دفاع کرده بود. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در همین راستا سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را با حمایت واشنگتن از اوکراین مقایسه کرد. 

ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین روابط نزدیکی دارند و بر لزوم تقویت «همکاری راهبردی» بین دو کشور تاکید کرده‌اند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین