Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افزایش بیم و تردیدها؛ آیا کمبود برق در زمستان گریبان سوئیس را می‌گیرد؟

نیروگاه برق آبی در سوئیس
نیروگاه برق آبی در سوئیس Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئیس در مواجهه با وضعیت پرتنش عرصه گاز در اروپا، خود را برای کمبود احتمالی گاز و برق آماده می‌کند.

آگهی

سوئیس در مواجهه با وضعیت پرتنش عرصه گاز در اروپا، خود را برای کمبود احتمالی گاز و برق آماده می‌کند.

طبق آمارهای دولتی، سوئیس تقریبا ۹۵ درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق نفت، برق، گاز طبیعی و چوب تامین می‌کند و اکثریت قریب به اتفاق این انرژی ها باید وارد شوند. دولت در دسامبر ۲۰۲۱ یعنی پیش از جنگ اوکراین یک سازمان بحران با تمرکز بر بازار برق راه‌اندازی کرده بود.

دولت برن روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که می‌خواهد به تبعیت از اتحادیه اروپا مصرف گاز در این کشور را تا ۱۵ درصد در زمستان کاهش دهد. سوئیس هیچ تاسیسات ذخیره سازی گاز در خاک خود ندارد و کاملا به واردات وابسته است. بنابراین سوئیس نیز از کمبود گاز در اتحادیه اروپا به ویژه در آلمان متاثر خواهد شد.

گرچه سوئیس بسیار ثروتمند است اما اگر راکتورهای هسته‌ای فرانسه همچنان خاموش باشند و برلین به‌دلیل جنگ در اوکراین صادرات برقی را که از گاز تولید می‌شود کاهش دهد این کشور در زمستان با مشکل روبرو خواهد شد.

سوئیس در تابستان به دلیل داشتن صدها نیروگاه هیدرولیک(نیروگاه‌های آبی)، برق صادر می‌کند اما در زمستان این موضوع برعکس است. با این حال تاکنون این موضوع مشکلی برای سوئیس ایجاد نکرده بود اما از زمان جنگ در اوکراین، جریان گاز روسیه در اروپا با اختلال روبرو شده است.

سوئیس هیچ ذخایر گازی در خاک خود ندارد و برق تولید شده با گاز در آلمان را در زمستان وارد می‌کند، کشوری که خود با کاهش شدید صادرات گاز روسیه مواجه شده است.

استفان جنود، استاد مدیریت انرژی در دانشکده علوم کاربردی سوئیس (HES-SO) به خبرگزاری فرانسه گفت: «مشکل دیگر این است که در فرانسه نیز فعالیت نیمی از راکتورهای هسته‌ای تعطیل شده‌اند.»

این ترکیب از عوامل، ترس از کمبود برق را افزایش می‌دهد.

راه‌اندازی نیروگاه برق آبی قدرتمند در فینهاوت-اموسون در نزدیکی مون بلان در کوه‌های آلپ سوئیس در ۶۰۰ متری زیر سطح زمین و در ارتفاع ۱۷۰۰ متری در اوایل سپتامبر تغییری اساسی در وضعیت ایجاد نخواهد کرد. چرا که این نیروگاه برای زمانی مناسب است که بتواند به تسریع انتقال انرژی به انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کند. این نیروگاه تنها برای مدت کوتاهی می‌تواند بازار تولید برق را پشتیبانی کند زیرا با بازگشت آب به حوضچه بالا برق تولید نمی‌شود.

نیکلاس وتریچ از پرونیچرا به خبرگزاری فرانسه گفت: «در شرایط کنونی، مکمل تولید برق تجدیدپذیر است اما حجم آن هنوز بسیار کم است.»

وی از تاخیر سوئیس در جایگزینی انرژی از زمانی که این کشور در سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت به تدریج انرژی هسته‌ای را حذف کند ابراز تاسف می‌کند. سوئیس در سال ۲۰۲۰ تنها حدود ۴۰ نیروگاه بادی داشت.

به گفته بوریس سالاک، کارشناس موسسه «تحقیقات جنگل، برف و چشم‌انداز»، حدود ۷۵۰ توربین بادی و پنل‌های خورشید بر روی یک سوم سقف‌ها برای دستیابی به اهداف استراتژی انرژی دولت، مورد نیاز است. این استراتژی قرار بود تا سال ۲۰۵۰ اجرایی شود.

این موسسه سوئیسی در پایان سال ۲۰۲۱ یعنی قبل از جنگ در اوکراین تاکید کرده بود که خطر کمبود برق در صورت بروز بحران بالا است.

دولت در روزهای اخیر خواسته است که وضعیت فعلی بزرگ نشود و این اطمینان به دست آید که برای رفع کمبود برق آمادگی وجود دارد.

با این حال سوئیسی‌ها در روزهای اخیر به سمت تامین ژنراتور و پنل‌های خورشیدی روی بالکن هجوم آورده‌اند و احزاب چپ‌گرا نیز خواهان اقدام سریع در این زمینه هستند.

استفان جنود احتمال می‌دهد که شهر برن به سمت اقدامات محدودکننده‌تر مانند سهمیه بندی برای مصرف‌کنندگان بزرگ روی آورد.

اما وی ابراز امیدواری می‌کند که اگر فرانسوی‌ها راکتورهای خود را مجددا روشن کنند، اگر پوتین مزاحمت ایجاد نکند و اگر هوا زیاد سرد نباشد، سوئیسی‌ها کمبود یا خاموشی برق نخواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکوردزنی «زمستان گرم» در اروپا؛ چرا قاره سبز موج گرما در ژانویه را تجربه می‌کند؟

طرح انتقال گاز از پرتغال به اروپای مرکزی؛ لیسبون از پیشنهاد آلمان استقبال کرد

بحران گاز در آلمان؛ آیا تولید شیشه‌های عطر هاینز‌-گلس پس از ۴۰۰ سال متوقف می‌شود؟