Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آزمایش پهپادها در بیمارستان‌های اروپا با هدف سرعت بخشیدن به پروسۀ انتقال بافت‌های انسانی

Drones Heart Care
Drones Heart Care Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پهپادها تحت تأثیر تأخیرهای ترافیکی یا بسته شدن جاده‌ها قرار نمی‌گیرند؛ بنابراین بسیار سریع‌تر از دیگر وسایل حمل و نقل محموله‌ها را جابجا می‌کنند.

آگهی

بیمارستان‌های بلژیک برای اولین بار در اروپا، استفادۀ آزمایشی از پهپاد را با هدف صرفه‌جویی در زمان انتقال نمونه‌های بافت انسانی در مراکز شهری آغاز کردند.

قرار است این پهپادها بین اتاق‌های عمل و آزمایشگاههای پزشکی در رفت و آمد باشند.

اولین آزمایش روز سه‌شنبه در شهر آنتورپ انجام شد و در جریان آن، یک پهپاد از ساختمانی در بیمارستان ZNA به پرواز درآمد و پس از طی مسافتی ۸۰۰ متری روی پشت‌بام بیمارستان «سنت آگوستینوس» فرود آمد.

در بخش زیرین این پهپاد یک محفظۀ استریل حاوی نمونه‌های بافت انسانی برای آزمایش سلول‌های سرطانی قرار داشت. در مجموع در این روز ۵ پرواز آزمایشی از این دست انجام شد.

شرکت خصوصی هلیکوس در حال حاضر تنها شرکتی است که مجوز استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای مقاصد پزشکی را در اروپا دارد و می‌تواند پهپادهایش را بر فراز شهرها به پرواز درآورد. 

این شرکت امیدوار است که بتواند تا سال ۲۰۲۴ میلادی یک برنامه تجاری گسترده را برای انجام پروازهای منظم با همین هدف به اجرا بگذارد.

این آزمایش‌ها ادامه دارد و انتظار می‌رود که اتحادیه اروپا نیز در سال آینده قوانین جدیدی را با هدف مجاز کردن پرواز پهپادهای پزشکی در سراسر این بلوک ۲۷ عضوی تصویب کند.

این طرح از آن رو دارای اهمیت است که پهپادها تحت تأثیر تأخیرهای ناشی از ترافیک یا بسته شدن جاده‌ها نیستند؛ بنابراین بسیار سریع‌تر از دیگر وسایل حمل و نقل محموله‌ها را جابجا می‌کنند.

دو بیمارستانی که در آزمایش روز سه‌شنبه شرکت کردند، سالانه ۱۲۰۰ نمونه انواع بافت را در جریان عمل‌های جراحی از بدن انسان خارج می‌کنند که بسیاری از آنها باید به سرعت به آزمایشگاه منتقل و تجزیه و تحلیل شوند تا تصمیمات پزشکی بر اساس نتایج این آزمایش‌ها گرفته شوند.

در حال حاضر، این نمونه‌ها از مسیر خیابان‌ها و اغلب با تاکسی به چهار آزمایشگاه شهر منتقل می‌شوند.

قرار است فعلا تنها نمونۀ بافت انسانی و ادرار توسط پهپادها به آزمایشگاه‌ها منتقل شوند اما شرکت هلیکوس امیدوار است که روزی بتواند کار انتقال خون و اعضای اهدا شده را نیز انجام دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پهپاد آبی برای نجات معدنچیان؛ ۱۰ کارگر مکزیکی همچنان گرفتارند

پهپادهای نامه‌رسان در بریتانیا به پرواز در می‌آیند

پهپادهای «بایراکتار» ترکیه؛ اسلحه مخفی اوکراینی‌ها علیه نیروهای روسیه