Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتایج تحقیقات تازه؛ شب زنده‌داران خودخواه و بی‌خیر و برکت می‌شوند

شب‌ زنده‌داری
شب‌ زنده‌داری Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پایان مطالعه‌ای که از سوی محققان آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی انجام شده، مشخص شد که حتی یک ساعت خواب شبانه کمتر می‌تواند تمایل افراد برای کمک به دیگران، حتی بستگان و دوستان نزدیک را از بین ببرد.

آگهی

نتایج تحقیقات تازه نشان می‌دهد که نه تنها شب‌ زنده‌داری بلکه بی‌خوابی‌های شبانه افراد را خودخواه می‌کند و حس نوع‌دوستی آنها را کاهش می‌دهد. 

در پایان مطالعه‌ای که از سوی محققان آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی انجام شده، مشخص شد که حتی یک ساعت خواب شبانه کمتر می‌تواند تمایل افراد برای کمک به دیگران، حتی بستگان و دوستان نزدیک را از بین ببرد. 

در جمع‌بندی نتایج این تحقیق که در نشریه زیست‌شناسی PLoS به چاپ رسیده، خاطر نشان شده که ظاهرا بدخوابی شبانه باعث کاهش فعالیت در بخشی از مغز انسان می‌شود که تمایل به زندگی و رفتار اجتماعی را تشویق می‌کند.

پروفسور متیو واکر، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی نیز در خصوص نتیجه اصلی منتج شده از این بررسی گفت: «ما متوجه شدیم که کم‌خوابی به عنوان محرک رفتار اجتماعی عمل می‌کند و میل ذاتی انسان‌ها برای کمک به یکدیگر را کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر، هر چه کمتر بخوابید، غیر اجتماعی‌تر و خودخواه‌تر می‌شوید.»

در جریان این بررسی، تمایل نمونه‌ای ۱۶۰ نفره برای کمک به دیگران از طریق توزیع «پرسشنامه گزارش نوع‌دوستی» پس از یک خواب شبانه، مورد بررسی قرار گرفت. محققان سپس پاسخ‌های ۲۴ شرکت کننده را به همان پرسشنامه‌ پس از ۲۴ ساعت بی‌خوابی جمع‌آوری کردند و با برآیند پاسخ‌های نمونه ۱۶۰ نفره مقایسه کردند. 

نتایج حاصل شده حاکی از کاهش ۷۸ درصدی اشتیاق برای کمک به دیگران در هنگام احساس کلافگی ناشی از بدخوابی بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

تیم تحقیقاتی آمریکایی سپس مغز نمونه ۲۴ نفره را اسکن کردند و دریافتند یک خواب شبانه کوتاه در کاهش فعالیت در شبکه شناخت اجتماعی مغز، بخشی که در رفتارهای اجتماعی انسان درگیر می‌شود، نقش دارد، چنان که مشارکت کنندگان در این تحقیق به اندازه غریبه‌ها تمایلی به کمک به دوستان و خانواده خود نداشتند.

همچنین در تحقیقی مشابه، میزان کمک حدود ۳ میلیون خیر آمریکایی پیش و پس از تجربه بدخوابی شبانه اندازه‌گیری شد که نتیجه آن حاکی از کاهش ۱۰ درصدی کمک‌های مالی جمع‌آوری شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بهترین صدای زنگ برای بیدار شدن شما در صبح چیست؟

تنها چیزی که آدمی را بیشتر شاد می‌کند

چه ساعتی آخرین فنجان قهوه را بنوشیم تا شب‌ها بدخواب نشویم؟