Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس جمهور تایوان: قبلا با چین مقابله کرده‌ایم و هنوز هم مصمم به دفاع از خود هستیم

تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان
تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«۶۴ سال پیش در نبرد ۲۳ اوت، سربازان و غیرنظامیان ما با همبستگی از تایوان محافظت کردند، به‌گونه‌ای که ما امروز تایوان دموکراتیک را داریم.»

آگهی

تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان روز سه‌شنبه ۲۳ اوت در دیدار با هیاتی از موسسه هوور دانشگاه استنفورد آمریکا گفت: «شش دهه پیش که ارتش چین جزایر تایوان را بمباران کرد ما با آن‌ها به مقابله پرداختیم و آن اراده برای دفاع از میهنمان تا به امروز ادامه دارد.»

تنش‌ها میان تایوان و چین در یک ماه گذشته و پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه افزایش یافته است. چین در پی سفر خانم پلوسی به تایوان، رزمایش بزرگ و گسترده‌ای را در نزدیکی جزیره برگزار کرد تا خشم خود را از «حمایت افزایش یافته» آمریکا از تایپه اعلام کند.

خانم تسای اینگ-ون در این دیدار با اشاره به حملات چند ماهه چین به جزایر کینمن و ماتسو در اوت ۱۹۵۸ گفت: «۶۴ سال پیش در نبرد ۲۳ اوت، سربازان و غیرنظامیان ما با همبستگی از تایوان محافظت کردند، به‌گونه‌ای که ما امروز تایوان دموکراتیک را داریم.»

رئیس جمهور تایوان در ادامه گفت: «آن نبرد برای حفاظت از میهن ما به جهان نشان داد که هیچ تهدیدی از هر نوع نمی‌تواند عزم مردم تایوان را برای دفاع از خود متزلزل کند، نه در گذشته، نه اکنون و نه در آینده.»

او همچنین گفت: «ما به جهان نشان خواهیم داد که مردم تایوان هم اراده و هم اعتماد به نفس برای حفظ صلح، امنیت، آزادی و رفاه را برای خود دارند.»

تایوان در سال ۱۹۵۸ با حمایت آمریکا که تجهیزات نظامی مانند موشک‌های ضد هوایی پیشرفته سایدویندر به این کشور ارسال کرد در برابر حمله چین واکنش نشان داد. این آخرین مرتبه‌ای بود که نیروهای تایوانی در مقیاس وسیع به نبرد با چین پرداختند.

آمریکا که در سال ۱۹۷۹ روابط دیپلماتیک رسمی خود را با تایپه به نفع پکن قطع کرد، همچنان مهم‌ترین منبع تامین تسلیحات تایوان است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

خانم تسای اینگ-ون گفت: «از آنجایی که تایوان در خط مقدم توسعه‌طلبی اقتدارگرا قرار دارد، ما همچنان به تقویت خودمختاری دفاعی خود ادامه می‌دهیم و همچنین به همکاری با آمریکا در این زمینه ادامه خواهیم داد.»

او در ادامه گفت که مانورهای چین در نزدیکی تایوان «تهدیدی» برای وضعیت موجود در تنگه و سراسر منطقه است و شرکای دموکراتیک باید برای مقابله با «مداخله دولت‌های مستبد» با یکدیگر همکاری کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش چین و تایوان؛ میلیاردر تایوانی برای آموزش نظامی شهروندان ۳۳ میلیون دلار اهدا کرد

عبور دو کشتی‌ جنگی آمریکا از تنگه تایوان

تایوان در واکنش به رزمایش چین ۶ جنگنده پیشرفته را شبانه به پرواز درآورد