تایوان در واکنش به رزمایش چین ۶ جنگنده پیشرفته را شبانه به پرواز درآورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جنگنده‌های آمریکایی متعلق به تایوان
جنگنده‌های آمریکایی متعلق به تایوان   -  کپی رایت  AFP

تایوان روز چهارشنبه به دنبال رزمایش‌های نظامی اخیر چین در نزدیکی سواحل این جزیره از جنگنده‌های پیشرفته «اف ۱۶ وی» (F-16V) خود رونمایی کرد. 

این جنگنده‌های ساخت آمریکا مجهز به موشک هستند و نوعی تخصصی‌تر از جنگنده‌های معروف «اف ۱۶» محسوب می‌شوند. تایوان این جنگنده‌ها را در جریان مانوری هوایی در ناحیه هوالاین در شرق این جزیره به پرواز درآورد. تایپه اعلام کرده است که این مانور هوایی در راستای «آمادگی برای نبرد» در پایگاهی هوایی انجام شد.

تایوان پیش از این پکن را به «شبیه‌سازی اشغال» این جزیره در جریان رزمایش‌های اخیر متهم کرده بود. پکن این رزمایش‌ها را در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام داد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به اعلام نیروی هوایی تایوان چهارشنبه شب شش جنگنده «اف ۱۶ وی» که دو فروند از آنها مجهز به موشک بودند به پرواز درآمدند. به گفته ارتش تایوان ماموریت این جنگنده‌ها «عملیات شناسایی در شب و تمرین» بود. 

چین از تایوان به عنوان بخشی از خاک خود یاد می‌کند که در صورت لزوم برای الحاق آن باید از «زور» استفاده کرد. در مقابل تایوان بر این باور است که پکن به «بهانه» سفر نانسی پلوسی رزمایش‌هایی را برای «تمرین اشغال» این جزیره برگزار کرده است. 

تایوان طی سال‌های اخیر ناوگان فرسوده نیروی هوایی خود را از بیم عملیات نظامی چین ارتقاء داده است. آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ با تحویل جنگنده‌های مدرن به تایوان موافقت کرد. 

یک هیات پنج نفره از کنگره آمریکا چند روز پیش در حالی که تنها دو هفته از سفر نانسی پلوسی به تایوان می‌گذشت به این جزیره سفر کرد.