بورل: پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا منطقی بود، منتظر جواب آمریکا هستیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP photo
Copyright AP photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید دور تازه مذاکرات احیای برجام برای آخر هفته گذشته در اتریش برنامه‌ریزی شده بود اما این امر محقق نشد و ممکن است در هفته جاری این دور از گفتگوها در وین برگزار شود.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام «منطقی» بوده و حالا بروکسل منتظر است تا آمریکا نظر خود را در این رابطه اعلام کند. 

آقای بورل روز دوشنبه ۲۲ اوت در نشستی در اسپانیا ضمن اشاره به این موضوع تاکید کرد که قرار بوده نشستی در رابطه با مذاکرات احیای برجام در آخر هفته گذشته در وین برگزار شود که این امر اتفاق نیفتاده است. این دیپلمات اسپانیایی اضافه کرده که احتمال دارد در هفته جاری شاهد برگزاری مذاکرات احیای برجام در پایتخت اتریش باشیم. 

مسئول سیاست خارجی اروپا همچنین ابراز امیدواری کرد که آمریکا در اوایل هفته جاری به پیشنهاد اتحادیه اروپا و پاسخ ایران، جواب مثبت دهد. بورل با اشاره به اینکه هدف اروپا از ارائه این پیشنهاد «حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵» بوده، افزود: «پس از ۱۶ ماه مذاکره غیرمستقیم میان آمریکا و ایران که با میانجیگری اتحادیه اروپا انجام شد، ایران به پیشنهاد ما پاسخی معقول داده است.» 

آقای بورل که برای شرکت در یک رویداد دانشگاهی در شهر سانتاندر اسپانیا حضور دارد همچنین افزود: «پیشنهادی که از سوی من به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات ارائه شد، یک طرح متوازن و متعادل بوده است که پس از گفتگوهای فراوان به آن دست یافتیم. من فکر نمی‌کنم این طرح دیگر امکان تغییر به سود یکی از طرفین دیگر توافق را داشته باشد.» 

او همچنین با اشاره به اینکه هنوز پاسخی از سوی آمریکا دریافت نکرده، ادامه داد که امیدوار است که پاسخ آمریکا به زودی به مذاکرات پایان دهد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد در صورت احیای برجام، جهان، به مکان بسیار امن‌تری تبدیل خواهد شد. 

اظهارات آقای بورل چند ساعت پس از آن مطرح می‌شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری خود در تهران، تاکید کرده بود که ایران پاسخ خود را به طرح آقای بورل ارائه داده و منتظر است، آمریکا نظر خود را در این رابطه اعلام کند. او همچنین آمریکا را به تعلل در روند مذاکرات متهم کرده بود. 

تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای در حالی ادامه دارد که اسرائيل یکی از اصلی‌ترین مخالفان این توافق به تلاش‌های خود برای شکست مذاکرات ادامه می‌دهد. در همین راستا یائير لاپید، نخست وزیر اسرائيل روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه تاکید کرد که تل آویو هر کاری که لازم است را برای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران انجام می‌دهد. لاپید همچنین در این گفتگو بر لزوم مخالفت‌ قدرت‌های جهانی به اعطای امتیازات بیشتر به ایران تاکید کرد. در این تماس تلفنی رئيس جمهوری فرانسه هم با تاکید بر حمایت کشورش از تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای تاکید کرد که پاریس بر تعهد خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبند است. 

مذاکرات احیای برجام که با روی کار آمدن ابراهیم رئيسی در ایران روند کندی را دنبال کرده، در هفته‌های اخیر بار دیگر شدت گرفته و امیدها برای بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. گزارش‌ها حاکی از آن است که مقام‌های ایرانی حاضر شده‌اند از برخی از خواسته‌های خود که پیشتر آنها را خطوط قرمز خود در مذاکرات می‌نامیدند عقب‌نشینی کنند. مسئله‌ای که فضا را برای پیشرفت در مسیر گفتگوها و حصول به توافق احیای برجام افزایش داده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام آمریکایی: ایران از یکی از خطوط قرمز خود در مذاکرات احیای برجام صرف‌نظر کرده است

انقضای تحریم‌های موشکی؛ ایران در تلاش برای «اثبات اقتدار»، آمریکا و متحدان به دنبال حفظ «محدودیت‌ها»

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند