Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقام آمریکایی: ایران از یکی از خطوط قرمز خود در مذاکرات احیای برجام صرف‌نظر کرده است

مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی
مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داده که در پاسخ ایران به اتحادیه اروپا، تهران از یکی از خطوط قرمز خود که همان لغو تحریم‌های سپاه پاسداران و شرکت‌های وابسته به این نهاد بوده، صرف نظر کرده است.

آگهی

یک مقام ارشد آمریکایی به شبکه سی‌ان‌ان این کشور گفته که ایران یکی از خط قرمزهای خود در مذاکرات را کنار گذاشته و حالا طرفین بیش از گذشته به رسیدن به توافق نزدیک شده‌اند. 

این مقام آمریکایی که نامش اعلام نشده به سی‌ان‌ان گفته که در پاسخ جدید تهران به پیشنهاد اروپا، مقام‌های جمهوری اسلامی دیگر درخواست خود مبنی بر لزوم لغو تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران و چندین شرکت وابسته به این نهاد را مطرح نکرده‌اند. به گفته این مقام، موضوع لغو تحریم‌های سپاه یکی از موانع بزرگ بر سر رسیدن به توافق هسته‌ای میان طرفین به شمار می‌رفت. او همچنین در ادامه افزوده است: «اینکه ما امروز به توافق نزدیک‌تر هستیم دقیقا به همین دلیل است که ایران این خواسته خود را کنار گذاشته است.» 

همزمان شبکه الجزیره در گزارشی اختصاصی، جزئياتی را از توافقی که قرار است بین ایران و غرب حاصل شود، منتشر کرده است. این شبکه به نقل از چند منبع آگاه گزارش داده که قرار است توافق تازه در چهار مرحله و در دو دوره ۶۰ روزه اجرایی شود. بر اساس گزارش این رسانه عربی همچنین آمریکا به ایران تضمین می‌دهد که طی ۱۲۰ روز بتواند ۵۰ میلیون بشکه نفت خود را بفروشد. ضمن اینکه دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی آزاد خواهد شد و تحریم‌ها علیه ۱۵۰ نهاد اقتصادی ایران و ۱۷ بانک کنار گذاشته خواهد شد. 

روز گذشته رسانه‌های داخلی در ایران هم یک فایل صوتی از صحبت‌های علی باقری در جلسه‌ای با اهالی رسانه منتشر کردند که بر اساس آن مذاکره کننده ارشد ایران جزئيات مفصلی در خصوص توافق احتمالی آتی ارائه می‌دهد. آقای باقری با اشاره به اینکه در روز حصول توافق، رئيس جمهوری آمریکا طی دستوری، ۳ فرمان اجرایی ترامپ که تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کرده بود، تعلیق می‌کند. به گفته باقری در همان روز همه نهادهای اقتصادی و ۱۷ بانک ایران از تحریم‌ها خارج می‌شوند هرچند لغو دائمی نخواهد بود و تنها تعلیق خواهند شد. 

باقری کنی ادامه داده که طی ۶۰ روز آتی با انجام شدن کارهای لازم در زمینه اجرایی شدن توافق، تهران می‌تواند راستی آزمایی خود را انجام دهد و در صورتی که تحریم‌ها به صورت موثری لغو شده باشد، طرفین به روز اجرا می‌رسند. این مذاکره کننده ایرانی همچنین افزوده که در این شرایط و در روز اجرا تحریم‌ها این‌بار لغو و نه تعلیق خواهند شد.

او البته اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کند که آمریکا در ازای تعلیق تحریم‌ها در روز حصول توافق، چه امتیازاتی از ایران درخواست می‌کند اما الجزیره گزارش داده که تهران به محض امضای احیای برجام و از روز اول، گام‌های هسته‌ای خود را به عقب برمی گرداند

هم علی باقری و هم الجزیره در گزارش‌های خود تاکید کرده‌اند، در صورتی که آمریکا این‌بار از توافق خارج شود، باید به ایران غرامت بپردازد اما پیشتر حسین شریعتمداری، سردبیر روزنامه کیهان این شبهه را مطرح کرده بود در صورتی که دولت آتی آمریکا بخواهد از توافق خارج شود، تحت چه ساز و کاری می‌توان از واشنگتن درخواست غرامت کرد؟ موضوعی که نشان می‌دهد تردیدهای جدی در خصوص عملی بودن این وعده احتمالی آمریکا وجود دارد. 

مذاکرات برای احیای برجام که با روی کار آمدن ابراهیم رئيسی در تهران روند کندی به خود گرفته حالا پس از ماه‌ها تعلیق و توقف به نظر می‌رسد به نقاط پایانی خود نزدیک شده است. با وجود انتشار گزارش‌های امیدوارکننده از سوی رسانه‌های مختلف، آمریکا همچنان پاسخ خود را به پیشنهادات ایران، به اطلاع اروپا نرسانده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال یک منبع آگاه دیگر به سی‌ان‌ان گفته که طرفین بیشتر از دو هفته قبل به نقطه توافق نزدیک هستند، هرچند او همچنان تاکید کرده که این تضمینی برای رسیدن به توافق نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق هسته‌ای ایران؛ تهران: پاسخ آمریکا دریافت شد

ابهام در آینده مذاکرات احیای برجام؛ اختلاف نظر رسانه‌های حکومتی ایران درباره بسته پیشنهادی اروپا

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد