Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مراسم عجیب «مانه‌نه» در اندونزی؛ نبش قبر، خشک کردن جسد و عکس‌گرفتن با مردگان

گرفتن عکس یادگاری با اجساد در اندونزی
گرفتن عکس یادگاری با اجساد در اندونزی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم روستایی در اندونزی برای ادای احترام به مردگان خود، آنها را از قبور بیرون می‌کشند و لباس‌های تازه به تن آنها می‌کنند تا از این طریق «امنیت، شادی و خوشبختی» در زندگی نصیب‌شان شود.

آگهی

مردم روستایی در اندونزی رسم عجیبی برای مراسم تدفین مردگان خود دارند که احتمالا برای بسیاری از مردم جهان چندان خوشایند نیست، اما اهالی این روستا، با خوشحالی و شادی عزیزان خود را از قبور خارج می‌کنند و با آنها عکس یادگاری می‌گیرند. 

خانواده‌ای در جزیره سولاوسی اندونزی، لباسی بر تن عزیز درگذشته خود می‌کنند و با جسم بی‌روح آنها عکس یادگاری می‌گیرند. مردم این روستا در مراسمی که «مانه‌نه» نامیده می‌شود فوت یکی از اعضای خانواده را به شکلی غیرمتعارف گرامی می‌دارند. در این مراسم مردم با نبش قبر، اجساد عزیزانشان را از قبر بیرون می‌آورند. 

سوله توسه یکی از افراد از روستای توره در جزیره سولاوسی این خصوص به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما در مراسم مانه‌نه بعد از باز کردن قبر، اطراف آن‌را تمیز می‌کنیم و سپس جسد را از آنجا خارج می‌کنیم. پس از آن و البته پیش از آنکه لباسی بر تن آنها کنیم، جنازه‌ها را رو به آفتاب می‌گذاریم تا نور خورشید آن‌ها را خشک کند.» 

ANDRI SAPUTRA/AFP or licensors
بخشی از مراسم «مانه‌نه» در اندونزیANDRI SAPUTRA/AFP or licensors

در این مراسم عجیب افراد در ادامه لباس بر تن مرگان خود می‌کنند و سپس با آنها عکس‌های خانوادگی میگیرند و حتی به آنها هدیه می‌دهند. یکی از خانواده‌ها به بستگان تازه نبش قبر شده خود سیگار می‌دهد در حالی که خانواده دیگری یک عینک آفتابی به صورت او می‌چسباند. 

AFP
تصاویری از جنازه‌ها که از تابوت خارج می‌شوندAFP

 رحمان بادوس، کدخدای روستای توره در خصوص این سنت عجیب به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «این هدایا نمادی از قدردانی از سوی فرزندان و نوه‌های درگذشتگان هستند. افراد روستای ما ارواح خود را ارج می‌نهند تا همیشه بتوانند زندگی همراه با امنیت، آرامش و شادی داشته باشند.» 

تمام این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که تعداد کمی از اجساد از فرآیند مومیایی سازی، نسبتا دست‌نخورده باقی مانده، در حالی که بسیاری دیگر از بقایا دیگر به اسکلت تبدیل شده اند. 

توراجان‌ها، قومی که در جزیره سولاوسی به این سنت باور دارند، جمعیتی حدودا یک میلیون نفری دارند. این افراد تردیدی ندارند که باید با اجساد مردگان خود حرف بزنند، دوباره لباس به تن آنها کنند و با آنها عکس بگیرند.  توراجان‌ها بر این باورند که ارواج مردگان قبل از مراسم تشییع جنازه آنها در جهان باقی خواهند ماند و پس از جاودانه شدن روح آنها سفر خود را به سرزمین ارواح آغاز خواهند کرد.

مراسم مانه‌نه معمولا هر چند سال یک بار و در ماه ژوئيه یا اوت برگزار می‌شود. 

AFP
گرفتن عکس‌های یادگاری با اسکلت‌ها بخشی از مراسم مانه‌نه استAFP

در این روستای عجیب، خانواده‌ها تا زمانی که پول کافی برای مراسم تشییع جنازه جمع نکنند، جسد‌های درگذشتگان خود را نگه می‌دارند. افراد بومی قبلا با استفاده از داروهای طبیعی مانند سرکه ترش و برگ چای اجساد را مومیایی می‌کردند اما حالا آنها از روش‌های جدیدتری همچون تزریق محلول فرمالدئید به جسد استفاده می‌کنند. 

این صحنه‌ها هرچند برای مردم سراسر جهان می‌تواند تکان‌دهنده باشد اما ساکنان این منطقه با خوشحالی در حال تمیز کردن اجساد، گرفتن عکس با آنها و همچنین دعا برای شادی ارواحشان هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد دو کودک در چمدانی در نیوزیلند ؛ «مادر قاتل» در کره جنوبی دستگیر شد

تصاویر زنان و کودکان آواره روهینگیا؛ لنج سرگردان در ساحل اندونزی آرام گرفت

شگفتی دانشمندان از مشاهده یک اورانگوتان وحشی که برای درمان زخمش از گیاه دارویی استفاده کرد