Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعتراض ایران به شرایط «سخت» حمید نوری در زندان؛ «جاسوسی اتهام اصلی تبعه سوئدی است»

سلول یک زندانی به مساحت ۶ متر مربع در زندان فوق امنیتی در شهر نورتلیه سوئد
سلول یک زندانی به مساحت ۶ متر مربع در زندان فوق امنیتی در شهر نورتلیه سوئد Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قوه قضائیه ایران همزمان با طرح احتمال وارد شدن اتهام‌های دیگر افزون بر جاسوسی به تبعه سوئدی بازداشت شده در این کشور، نسبت به آن چه که «وضعیت نابسامان» و «سخت‌ترین شرایط نگهداری» حمید نوری در زندان سوئد توصیف کرده، اعتراض کرد.

آگهی

قوه قضائیه ایران همزمان با طرح احتمال وارد شدن اتهام‌های دیگر افزون بر جاسوسی به تبعه سوئدی بازداشت شده در این کشور، نسبت به آن چه که «وضعیت نابسامان» و «سخت‌ترین شرایط نگهداری» حمید نوری در زندان سوئد توصیف کرده، اعتراض کرد. 

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه در جریان نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره بازداشت تبعه سوئدی از سوی ماموران وزارت اطلاعات این کشور گفت: «این پرونده در دادسرای تخصصی تهران تحت رسیدگی است و اتهامش جاسوسی است.» آقای ستایشی افزود:«یکسری اسناد کشف شده و در حال بررسی است و تحقیقات مقدماتی به صورت محرمانه است. براساس سرنخ‌هایی که داریم ممکن است اتهام دیگری در مورد ایشان مطرح شود.»

وزارت اطلاعات ایران روز شنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) از بازداشت یک تبعه‌ سوئدی به اتهام «جاسوسی» و به هنگام خروج از کشور خبر داد ولی سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه تصریح کرد که قرار بازداشت موقت او در ۲۸ فروردین سال جاری صادر شده و این بازداشت همچنان ادامه دارد. 

اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران دو هفته پس از آن منتشر شد که دادگاه سوئد، حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت را به اتهام مشارکت در اعدام‌های سال ۶۷ به حبس ابد محکوم کرد.

آقای ستایشی درباره آخرین وضعیت حمید نوری گفت: «حمید نوری در سخت‌ترین شرایط نگهداری می‌شود و هنوز حکم دادگاه را به زبان فارسی به حمید نوری نداده‌اند و فرصت تجدید نظرخواهی رو به پایان است و انتظار داریم دولت و سیستم قضایی سوئد نسبت به حقوق اولیه حمید نوری بهانه جویی نکنند وامیدواریم دادگاه تجدید نظر نوری مانند دادگاه بدوی نباشد.»

او تاکید کرد: «ما اعتراض شدید خود را علیه صدور حکم ناعادلانه دادگاه سوئد علیه حمید نوری اعلام می‌کنیم و متاسفیم که وضعیت نابسامان ایشان را در زندان‌های سوئد می بینیم و قابل پذیرش نیست که در سخت‌ترین شرایط نگهداری می‌شود و در غربت خانواده‌اش می خواهند تماس بگیرند ولی ممنوع است و از وضعیت ایشان نگرانند.»

مجید نوری فرزند حمید نوری که به نشست روز سه‌شنبه سخنگوی قوه قضائیه ایران دعوت شده بود نیز گفت: «با پلیس سوئد که صحبت می‌کردم می‌گفت، مورد جالب در پرونده این است که این نوع برخورد با پدر شما منحصر به فرد است. بیش از هزار روز است پدرم در انفرادی زندان سوئدی‌ها است و برخی افراد سوئدی دائم به ما می‌گویند به خاطر نوع برخورد با پدر شما متاسفیم. هنوز پدرم حکم را به زبان فارسی نخوانده است و دادگاه سوئد هنوز با وکیل جدیدی که معرفی کرده‌ایم موافقت نکرده است.»

آقای نوری در دادگاه سوئد طی ۹۲ جلسه که حدود ۵ ماه طول کشید، محاکمه شد و در طول محاکمه از حق بهره‌مندی از وکیل برخوردار بود. سوئد او را در چارچوب «اصل صلاحیت جهانی» بازداشت کرده است که به دادستان‌ها اجازه می‌دهد افراد را به دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت، در هر کجای جهان که مرتکب شده باشند، به دادگاه بکشانند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

سخنگوی قوه قضاییه ایران در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک دو موشک سپاه پاسداران گفت: «پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی به دادگاه رفت. دادگاه ویژه‌ای در سازمان قضائی نیروهای مسلح مسئول رسیدگی به این پرونده بود. این پرونده با اعتقاد به نقص تحقیقات به دادسرا ارسال شد که این موضوع هم به خاطر اعتراض به نظریه کارشناسی بود. دادسرا در راستای رفع نقص اقداماتی انجام داد و ظرف روزهای آینده به دادگاه ارسال می‌شود.» 

ایران بیش از یک سال پیش از صدور کیفرخواست برای ۱۰ نفر از «مسئولانی که در حادثه سقوط هواپیمای اوکراین» دخیل بوده‌اند، خبر داده بود. سازمان هواپیمایی کشوری ایران نیز در گزارشی مدعی شده بود که سلسله خطاهای انسانی منجر به بروز این سانحه شده است. با این حال نه دولت کانادا که تعداد قابل توجهی از قربانیان این حادثه تبعه این کشور بودند، نه دولت اوکراین و نه بازماندگان قربانیان این پرواز، روایت جمهوری اسلامی از این سانحه را نپذیرفته‌اند و همچنان خواستار برگزاری دادگاه مستقل بین‌المللی برای شناسایی عاملان این حادثه هستند.

هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین که روز ۸ ژانویه ۲۰۲۰ از تهران به مقصد کی‌یف در حال پرواز بود، توسط دو موشک زمین به هوای پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ مسافر و کادر پروازی آن جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه تجدیدنظر سوئد حکم حبس ابد حمید نوری را تایید کرد

واکنش اتحادیه اروپا به بازداشت جعفر پناهی و محمد رسول‌اف

حسین شنبه‌زاده، ویراستار و فعال شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد