Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شارلی ابدو: هیچ چیز صدور فتوای مرگ را توجیه نمی‌کند

تصویر اعضای کشته‌شده تحریریه نشریه «شارلی ابدو»
تصویر اعضای کشته‌شده تحریریه نشریه «شارلی ابدو» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حمله سال ۲۰۱۵ به دفتر نشریه «شارلی ابدو» ۱۲ نفر کشته شدند. سلمان رشدی در آن زمان با این نشریه ابراز «همبستگی» کرده بود.

آگهی

نشریه فکاهی «شارلی ابدو» در فرانسه به حمله روز جمعه به سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی تبار در آمریکا واکنش نشان داد. 

اعضای تحریریه این نشریه که دفترشان در سال ۲۰۱۵ هدف حمله مسلحانه قرار گرفت در واکنش به مجروح شدن سلمان رشدی در حمله روز جمعه تاکید کردند: «هیچ چیز صدور فتوا و محکومیت به مرگ را توجیه نمی‌کند.»

در حمله سال ۲۰۱۵ به دفتر نشریه «شارلی ابدو» ۱۲ نفر کشته شدند. سلمان رشدی در آن زمان با نشریه «شارلی ابدو» ابراز «همبستگی» کرده بود. این نشریه در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام را منتشر کرده بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ریس، یکی از کاریکاتوریست‌های «شارلی ابدو» که از حمله سال ۲۰۱۵ جان به در برد در مصاحبه با یکی از رسانه‌های فرانسه درباره حمله به سلمان رشدی گفت: «من امیدوار بودم که سلمان رشدی با تصمیم سال ۲۰۰۲ خود در راستای پایان دادن به زندگی مخفیانه بتواند زندگی عادی داشته باشد. متاسفانه تقریبا غیرممکن است که وقتی علیه شما فتوا صادر شده است زندگی عادی داشته باشید.»

این کاریکاتوریست «شارلی ابدو» که همچنان پیام‌های تهدید به مرگ دریافت می‌کند در ادامه درباره زندگی در چنین شرایطی گفت: «باید همواره به یاد داشته باشید که یک حمله یا یک تعرض امکانپذیر است و با خود اینگونه تصور کنید که همه چیز ممکن است بار دیگر از سر گرفته شود.»

روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران در سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۷ شمسی) چند ماه پیش از مرگش در واکنش به انتشار کتاب «آیات شیطانی» به قلم سلمان رشدی فتوایی صادر کرد که در آن «مولف» و «ناشران مطلع از محتوای» این کتاب «محکوم به اعدام» خوانده شده بودند. 

صدور این فتوا باعث شد تا سلمان رشدی به مدت چند سال مجبور به زندگی مخفیانه و تحت تدابیر امنیتی شود. 

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه جمعه شب در واکنش به حمله به سلمان رشدی در صفحه توئیتر خود نوشت که نبرد این نویسنده «مبارزه همه ما است». جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هم روز شنبه ضمن محکوم کردن حمله به سلمان رشدی گفت که برای «سلامت و بهبودی» او دعا می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به وبسایت شارلی ابدو؛ «آخوندها راضی نیستند»

نامه سرگشاده رسانه‌های فرانسه: هدف تهدیدها علیه «شارلی ابدو» آزادی بیان است

فرانسه امامان جماعت آموزش دیده در کشورهای خارجی را نخواهد پذیرفت