Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح تسهیل کسب تابعیت آمریکا برای افغان‌های مهاجر به کنگره ارائه شد

تخلیه شماری از اتباع افغانستان و انتقال آنها به آمریکا در سال ۲۰۲۱
تخلیه شماری از اتباع افغانستان و انتقال آنها به آمریکا در سال ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طرح گروهی از اعضای کنگره آمریکا در آستانه اولین سالگرد خروج نظامیان این کشور از افغانستان به هر دو مجلس نمایندگان و سنا ارائه شده است.

آگهی

گروهی از اعضای کنگره آمریکا طرحی فراجناحی پیشنهاد کرده‌اند که براساس آن روند کسب ملیت این کشور برای هزاران افغان که مجبور به ترک کشورشان شده‌اند تسهیل می‌شود. 

ایالات متحده سال گذشته به دنبال به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان ده‌ها هزار تبعه خارجی و افغان را از این کشور خارج کرد. وضعیت اقامت بسیاری از اتباع افغانستان که در این چهارچوب وارد خاک آمریکا شدند چندان باثبات نیست زیرا اجازه اقامت آنها به دلایل بشردوستانه صادر شده است. طبق قوانین مهاجرتی آمریکا اجازه اقامت به دلایل بشردوستانه به طور معمول تنها تا دو سال قابل تمدید است. 

طرح قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه در کنگره آمریکا علاوه بر تسهیل روند کسب ملیت برای اتباع افغانستان، محدودیت امکان صدور روادید ویژه مهاجرت (SIVs) برای آن دسته از افرادی را که در کنار نظامیان ایالات متحده به عنوان تکاور یا کارکنان نیروی هوایی خدمت کرده‌اند رفع می‌کند. بنا به این طرح امکان صدور روادید ویژه مهاجرت برای زنانی که در گروه‌های ضدتروریستی فعالیت کرده‌اند نیز فراهم می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طرح گروهی از اعضای کنگره آمریکا در آستانه اولین سالگرد خروج نظامیان این کشور از افغانستان به هر دو مجلس نمایندگان و سنا ارائه شده است. 

هر چند شمار از اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان و سنا از جمله لیندسی گراهَم، سناتور بانفوذ از این طرح حمایت کرده‌اند اما انتظار می‌رود که شماری از اعضای تندروی این حزب که مخالف تسهیل مقررات مهاجرتی هستند از آن طرفداری نکنند. 

در این طرح پیشنهاد شده است که مهاجران افغان با ارائه مدارک جدیدی از پیشینه خود بتوانند وضعیت اقامت خود در آمریکا را از حالت موقت خارج کنند. 

حدود ۷۶ هزار نفر از اتباع افغان که آمریکا سال گذشته آنها را از طریق فرودگاه کابل از کشورشان خارج کرد اکنون با اجازه اقامت به دلایل بشردوستانه، در ایالات متحده به سر می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فعالیت مدارس زیرزمینی در افغانستان؛ طالبان: فرهنگ افغان‌ها نسبت به بیرون رفتن دختران حساس است

عکس؛ ناامیدی و فقر مصرف مواد مخدر در افغانستان را بیشتر کرده است

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد