نهنگ سفید رودخانه سن اتانازی شد

نهنگ سفید گرفتار شده در رودخانه سن
نهنگ سفید گرفتار شده در رودخانه سن Copyright AFP Photo
Copyright AFP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از دامپزشکانی که در بررسی شرایط جسمانی نهنگ سفید مشارکت داشت به خبرگزاری فرانسه گفت که وضعیت سلامت این حیوان هنگام حمل و نقل با کامیون در روز چارشنبه وخیم شد.

آگهی

نهنگ سفیدی که در رودخانه سن فرانسه گرفتار شده بود حین تلاش ماموران برای بازگردن آن به دریا جان باخت.

مقامات محلی در شمال غرب فرانسه اعلام کردند که این نهنگ پس از انتقال با کامیون به بندر نرماندی، در بدو ورود به شهر ویسترام از توابع شهرستان کالدوادوس مُرد.

فرمانداری کالوادوس در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نهنگ سفیدِ به گل نشسته در رودخانه سن «ساعت ۱۰و نیم صبح روز چهارشنبه دهم اوت به محل اداره خدمات بازرسیِ دامپزشکی و گیاهپزشکی واقع در شهر ویسترام آورده شد تا قبل به آب انداختن آن از طریق بندِ متصل به دریا در این شهر تحت آزمایش دامپزشکی و بهداشتی قرار گیرد.»

در این بیانیه آمده است که «علیرغم امکانات فنی و لجستیکی بکار گرفته شده، متاسفانه وضعیت نهنگ سفید در طول سفر رو به وخامت گذاشت. بر این اساس در پی گزارش کارشناسان دامپزشکی مبنی به وضعیت به شدت ضعیف جسمانی و نارسایی تنفسی این حیوان رسته آب‌بازسانان درنهایت بنا به یک رای جمعی تصمیم به معدوم کردن آن پیش از مرگ گرفته شد.

یکی از دامپزشکانی که در بررسی شرایط جسمانی نهنگ سفید مشارکت داشت به خبرگزاری فرانسه گفت که وضعیت سلامت این حیوان هنگام حمل و نقل با کامیون در روز چارشنبه وخیم شد.

وی در یک پیام توییتری نوشت: «دامپزشکان در طول مسیر انتقال نهنگ متوجه وخامت وضعیت جسمانی او، به ویژه فعالیت‌های تنفسی‌اش شدند. در آن لحظه کاملا مشهود بود که از کاهش میزان اکسیژن رنج می‌برد.»

این عضو تیم دامپزشکی معاینه کننده نهنگ سفید در پایان تصریح کرد که بنا به جمع‌بندی حاصل از نتیجه آزمایش‌ها تصمیم بر آن شد که آزاد کردن این حیوان مناسب نیست و باید اقدام به اتانازی در پیش گرفته شود.

یک سازمان غیردولتی بین المللی فعال در زمینه اکوسیستم‌های دریایی موسوم به «سی‌ شفرد» نیز مرگ نهنگ سفید رودخانه سن را تایید کرد.

در پیام توییتری این سازمان آمده است: «با قلب‌های اندوهگین اعلام می‌کنیم که نهنگ سفید از جابجایی و انتقالی که خطرناک اما برای این حیوانِ محکوم به فنا ضروری بود، جان سالم به در نبرد. پس از وخامت وضعیت او، دامپزشکان تصمیم گرفتند او را معدوم کنند.»

خبر گرفتار شدن این حیوان دریایی در رودخانه سن از یک هفته پیش به این سو مرزهای فرانسه را درنوردید و در کانون توجه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌‌های اجتماعی دیگر کشورها قرار گرفت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین نهنگ طی یک هفته گذشته در سواحل بالی تلف شد

دیرینه شناسان از فسیل ۳۶ میلیون ساله نهنگ ۱۷ متری در پرو رونمایی کردند

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد