آغاز آتش‌بس پس از سه روز درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها؛ بایدن خواستار انجام تحقیقات شد

زخمی شدن یک کودک در حملات اخیر به نوار غزه
زخمی شدن یک کودک در حملات اخیر به نوار غزه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی اسرائیل و گروه جهاد اسلامی فلسطین صبح روز دوشنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) به آتش بس پس از سه روز درگیری پایبند مانده‌اند، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواستار تحقیق درباره درگیری‌های اخیر در نوار غزه شد.

آگهی

در حالی اسرائیل و گروه جهاد اسلامی فلسطین صبح روز دوشنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) به آتش بس پس از سه روز درگیری پایبند مانده‌اند، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواستار تحقیق درباره درگیری‌های اخیر در نوار غزه شد. او از آتش‌بس اعلامی حمایت کرد.

آتش‌بس بین اسرائیلی‌ها و گروه جهاد اسلامی از سوی مقامات مصری پیشنهاد شد که هر دو طرف پس از تقریبا سه روز درگیری با آن موافقت کردند.

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «گزارش تلفات جانی غیرنظامیان در غزه یک تراژدی است، چه در اثر حملات اسرائیل به مواضع جهاد اسلامی باشد، چه با ده‌ها راکتی که طبق گزارش‌ها از سوی جهاد اسلامی شلیک شد اما در داخل غزه فرود آمد.»

وی افزود: «دولت من از تحقیقات به‌ موقع و کامل درباره تمامی این گزارش‌ها حمایت می‌کند. ما همچنین از تمام طرف‌ها می‌خواهیم که آتش‌بس را به‌طور کامل اجرا و اطمینان حاصل کنند که سوخت و اقلام بشردوستانه با کاهش درگیری‌ها به غزه ارسال می‌شود.»

دور تازه درگیری‌ها میان گروه فلسطینی «جهاد اسلامی» و اسرائیل پس از آن آغاز شد که تل‌آویو «بسام السعدی»، یکی از رهبران ارشد این گروه را در شهر جنین در کرانه باختری بازداشت کرد.

اسرائیل پس از آن نیروی کمکی به سمت مرز با غزه ارسال کرد و گذرگاه‌های مرزی را که محل انتقال سوخت است بست.

نیروهای اسرائیلی روز جمعه گذشته برای از بین بردن آنچه که آن‌ها «تهدید قریب‌الوقوع» توصیف کردند به غزه حمله کردند و یک رهبر نظامی جهاد اسلامی را در این باریکه کشتند. علاوه بر این فرد، دست کم ۹ نفر دیگر در این حملات هوایی کشته شدند.

حملات هوایی منجر به واکنش جهاد اسلامی در غزه شد. با این حال اسرائیل روز شنبه اعلام کرد که دومین رهبر نظامی جهاد اسلامی را هدف قرار داده است.

بایدن گفت: «حمایت من از امنیت اسرائیل طولانی مدت و تزلزل ناپذیر است که از جمله آن‌ها حق این کشور برای دفاع در مقابل حملات است.»

وی افزود: «اسرائیل در روزهای اخیر از مردم خود در برابر حملات راکتی بی‌پایان گروه تروریستی جهاد اسلامی فلسطین دفاع کرده است.»

وی به دفع حملات از طریق گنبد آهنین اسرائیل با رهگیری صدها راکت اشاره کرد و افزود که ایالات متحده از اینکه این سامانه جان افراد بی‌شماری را نجات داده است افتخار می‌کند.

۴۴ فلسطینی کشته شدند

درگیری‌های روز‌های اخیر باعث کشته شدن ۴۴ فلسطینی از جمله ۱۵ کودک و چهار زن شد. طبق آمار، ۳۶۰ نفر از فلسطینی‌ها نیز در درگیری‌های اخیر زخمی شدند. از طرف دیگر مقامات اسرائیلی اعلام کردند سه نفر در اسرائیل بر اثر شلیک راکت زخمی‌ شده‌اند.

مقامات اسرائیلی همچنین مدعی شده‌اند که برخی از فلسطینی‌های کشته شده به دلیل شلیک‌ ناموفق راکت‌های جهاد اسلامی جان باخته‌اند

بایدن ماه گذشته از اسرائیل و کرانه باختری رود اردن بازدید کرد و در دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که اسرائیل از راه‌حل دو کشور برای مناقشه بین اسرائیل و فلسطین دست نخواهد کشید.

ایران واکنش نشان داد

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مطلبی اینستاگرامی اعلام کرد که در ارتباط با «حملات اسرائیل» به نوار غزه با وزیر امور خارجه فطر و دبیرکل سازمان ملل گفت‌وگو کرده است.

وی گفت که اسرائیل امروز «در انزوای کامل به دور خود دیوار» کشیده است. وی افزود: «آتش‌بس برقرار شد زیرا صهیونیست‌ها فقط زبان قدرت را می‌فهمند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی فلسطینیان به اتوبوس حامل نظامیان اسرائیلی شش زخمی برجای گذاشت

اسرائیل برقراری آتش‌بس با گروه جهاد اسلامی در باریکه غزه را پذیرفت

حملات اسرائیل به نوار غزه؛ یک فرمانده دیگر جهاد اسلامی کشته شد