Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیگر تماسی بین ماکرون و پوتین نیست؛ مسکو: فرانسه کشور «غیردوست» روسیه است

امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین
امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین Copyright Alexei Druzhinin/Sputnik
Copyright Alexei Druzhinin/Sputnik
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دوماه گذشته هیچ ارتباط تلفنی با یکدیگر نداشته‌اند. یکی از سخنگویان کرملین می‌گوید روسیه اکنون فرانسه را در دسته کشورهای «غیر دوست» قرار داده است و گفتگوی رهبران دو کشور را «غیر ضروری» می‌داند

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دوماه گذشته هیچ ارتباط تلفنی با یکدیگر نداشته‌اند.  کاخ کرملین می‌گوید مسکو اکنون فرانسه را در دسته کشورهای «غیردوست» قرار داده است و گفتگوی رهبران دو کشور را «غیرضروری» می‌داند.

آخرین باری که این دو بایکدیگر صحبت کردند ۲۸ ماه مه بود. در این گفتگوی سه‌جانبه که بین ماکرون، پوتین و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان صورت گرفت، سرنوشت سربازان اوکراینی که به اسارت نیروهای روسیه درآمده‌ بودند مورد بررسی قرار گرفت.

پیش از آن ماکرون و پوتین در اوایل ماه مه و ماه مارس و پنج بار نیز در طول ماه فوریه و در پی افزایش تنش‌ها بر سر تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین باهم تلفنی صحبت کردند. 

علاوه بر گفتگوهای تلفنی، امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین در ۷ فوریه، دو هفته پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، در مسکو باهم دیدار کردند.

درحالی که منتقدان ماکرون معتقدند تلاش‌های دیپلماتیک او در پیشگیری از جنگ اوکراین شکست خورده است، حامیان ماکرون او را یکی از معدود افراد خارج از دایره معتمدان پوتین می‌دانند که به طرز فکر پوتین در شرایط حساس آگاه است.

روسیه تصریح کرد که دسته‌بندی فرانسه در زمره کشورهای «غیردوست» در پاسخ به نقش این کشور در سازماندهی تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه به تلافی تهاجم نظامی این کشور به اوکراین است.

اکنون از منظر کاخ کرملین، فرانسه به همراه آمریکا، استرالیا، کانادا، بریتانیا، نیوزیلند، ژاپن، تایوان، کره جنوبی و ۲۶ عضو دیگر اتحادیه اروپا کشورهای «غیردوست» روسیه به حساب می‌آیند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

 ولادیمیر پوتین درعین حال و در تلاش برای تقویت روابط با متحدان باقی‌مانده برای مسکو روز جمعه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از امید خود بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی مابین روسیه و ترکیه سخن گفت. 

پوتین در تفرجگاه ساحلی سوچی در کناره دریای سیاه گفت: «امیدوارم امروز بتوانیم تفاهم‌نامه مربوطه را برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی امضا کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از فضانورد و بالرین تا دومین ثروتمند جهان؛ رئیس‌جمهوری فرانسه با چه کسانی عازم آمریکا می‌شود؟

روس‌ها ماهواره «خیام» ایران را با سایوز به فضا پرتاب کردند

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است