ایمن ظواهری، رهبر القاعده در حمله پهپادهای آمریکایی در کابل کشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایمن ظواهری، رهبر القاعده
ایمن ظواهری، رهبر القاعده   -   کپی رایت  AP Photo

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا می‌گوید که نیروهای این کشور در یک حمله دقیق در مرکز کابل، ایمن الظواهری، رهبر القاعده را کشته‌اند. 

ظواهری، معاون پیشین اسامه بن لادن، یک پزشک جراح مصری ثروتمند بود که نقش عمده‌ای در هماهنگی عملیات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ایفا کرده بود. 

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود گزارش داده که ظواهری صبح روز یکشنبه هنگام بیرون آمدن از بالکن خانه امن خود در کابل مورد اصابت یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی قرار گرفته و در جا کشته شده است. 

جو بایدن روز دوشنبه در سخنانی در کاخ سفید در این رابطه گفت: «اکنون عدالت برقرار شده است و این رهبر تروریست دیگر نیست. مهم نیست چقدر طول بکشد، مهم نیست کجا پنهان شوید، اگر تهدیدی برای مردم ما باشید، ایالات متحده شما را پیدا کرده و شما را خواهد کشت.»

بایدن همچنین با اشاره به اینکه او مجوز انجام این حمله دقیق در مرکز شهر کابل صادر کرده، تاکید کرد که در این عملیات هیچ غیرنظامی کشته نشده است. 

سه سخنگوی طالبان در کابل از اظهار نظر در خصوص مرگ ظواهری خودداری کردند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان پیشتر تایید کرده بود که حمله‌ای روز یکشنبه در کابل صورت گرفته و آن را به شدت محکوم کرده و آن را نقض اصول بین المللی خوانده بود.

سخنگوی وزارت طالبان نیز گفت که خانه ای در شیرپور، محله مسکونی لوکس شهر که چندین سفارت نیز در آن قرار دارد، مورد اصابت راکت قرار گرفت.

عبدالنافی تاکور، سخنگوی این دفتر گفت که این حمله هیچ تلفات جانی نداشت زیرا خانه خالی بوده است. 

یک مقام ارشد طالبان به رویترز گفت که ظواهری قبلا در ولایت هلمند بوده و پس از تسلط طالبان بر کشور در ماه اوت سال گذشته به کابل نقل مکان کرده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت که اطلاعات ایالات متحده با اطمینان بالا از طریق جریان‌های اطلاعاتی متعدد مشخص کرد که مرد کشته شده ظواهری است.

این مقام در یک کنفرانس تلفنی گفت: «ظواهری همچنان تهدیدی فعال برای افراد، منافع و امنیت ملی ایالات متحده به شمار می‌رفت. مرگ او ضربه مهمی به القاعده وارد می‌کند و توانایی این گروه را برای عملیات تنزل می‌دهد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ظواهری پس از سال‌ها به‌عنوان سازمان‌دهنده و استراتژیست اصلی القاعده، جانشین بن لادن شد، اما فاقد کاریزمای لازم برای جذب نیروهای بنیادگرا بود و همین مسئله موجب شد تا بسیاری از اعضای این گروه جذب داعش شوند. در سال‌های اخیر بارها شایعاتی مبنی بر مرگ ظواهری شنیده می‌شد و گزارش‌هایی هم در خصوص وضعیت نامناسب او منتشر شده بود.