Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا بلیط برنده بخت‌آزمایی برای برخی خوشبختی می‌آورد و برای عده‌ای بدبختی؟

دیوید و اریکا هریگ، برنده جایزه بخت‌آزمایی ۶۱.۴۵ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۳
دیوید و اریکا هریگ، برنده جایزه بخت‌آزمایی ۶۱.۴۵ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۳ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شانس به برخی رو می‌کند و برنده جوایز بخت آزمایی میلیون و حتی میلیارد دلاری می‌شوند ولی در میان شناخته‌شده‌ترین آنها کدامیک و چگونه در ادامه زندگی بخت همچنان یارشان بوده و بدبخت نشده‌اند؟

آگهی

شانس به برخی رو می‌کند و برنده جوایز بخت آزمایی میلیون و حتی میلیارد دلاری می‌شوند ولی در میان شناخته‌شده‌ترین آنها کدامیک و چگونه در ادامه زندگی بخت همچنان یارشان بوده و بدبخت نشده‌اند؟

دیوید و اریکا هریگ زمانی پس از آن که در سال ۲۰۱۳ برنده یک جایزه بخت آزمایی ۶۱.۴۵ میلیون دلاری شدند، ساکن شهر کوچک و پنج هزار نفری گرتنا در ایالات نبراسکای ایالات متحده بودند. دیوید و اریکا بلافاصله از مشاغل خود استعفا دادند و خانه جدیدی خریدند. اما در ادامه ولخرجی‌های خود به خرید چند اتومبیل و قایق مسافرتی دست دوم اکتفا کردند. 

دیوید در حال حاضر یک آتش‌نشان داوطلب است و همراه با اریکا در همان شهر و در کنار دوستان قدیمی خود زندگی می‌کند. خانم و آقای هریگ راز زندگی آرام و شاد پس از برنده شدن جایزه بخت آزمایی را وفادار ماندن به سبک زندگی و ارزش‌های خود می‌دانند. آنها در حال حاضر نیز به فرزندان خود یاد می‌دهند که با وجود شانس بردن جایزه‌ای بزرگ برای امرار معاش خود و خانواده‌شان سخت کار کنند.

اما بسیاری دیگر از برندگان جوایز بخت آزمایی نه تنها دیگر احساس خوشبختی نمی‌کنند بلکه دردسرهای پس از برنده شدن به کابوس شب‌های آنها بدل شده است. اکثر آنها یا دچار مشکلات شخصی شده‌اند و با شکایت‌های قانونی رو به رو بوده‌اند و یا قربانی کلاهبرداری شده‌اند.

دیوید هریگ که پیش از میلیونر شدن کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا در بخش تعمیر و نگهداری هواپیما بوده، می‌گوید که پس از افشای هویت آنها به عنوان برنده جایزه ۶۱ میلیون دلاری، تقریبا یک شبه، صندوق پستی خانه‌شان مملو از نامه‌هایی از سوی کودکان بیمار، بیکاران نیازمند، بی‌خانمان‌ها و ورشکستگان شد ولی او و همسرش همه آنها را نادیده گرفتند و بر خانواده و خیریه خود تمرکز کردند.

آن‌ها حتی تا همین چند سال پیش به اصل پولی که برده بودند، دست نزده بودند و برای نخستین بار در جریان ساخت موزه جدید آتش‌نشانی در گرتنا ناچار به این کار شدند. 

او همچنین یادآوری می‌کند که با همسر و چهار فرزندش تمامی شایعاتی را که درباره آنها منتشر می‌شده، نادیده گرفته‌اند. از جمله این که اریکا با معشوق تازه خود که یک پزشک است از گرتنا گریخته یا دیوید با دختری که وکیل است، دوست شده است. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

اما اندرو ویتاکر جونیور، ساکن ویرجینیای غربی، پس از آن که در شب کریسمس سال ۲۰۰۲، رکورد ۳۱۵ میلیون دلاری جایزه بخت آزمایی را شکست، آنقدر با درخواست‌ها متعدد از مردم برای کمک مالی به آنها مواجه شد که چند بار به رسانه‌ها گفت: «ای کاش آن بلیت را پاره کرده بودم.»

او قبل از مرگ به دلایل طبیعی در سال ۲۰۲۰ در سن ۷۲ سالگی، با اعتیاد به الکل و قمار دست و پنجه نرم می‌کرد.

مانوئل فرانکو، ساکن ویسکانسین نیز در سال ۲۰۱۹ برنده جایزه‌ ۷۶۸ میلیون دلاری شد و از خوشحالی برای معرفی خود به مردم ترتیب برگزاری یک کنفرانس خبری را داد ولی بلافاصله پس از آن از دسترس رسانه‌ها و مردم خارج شد. کلاهبرداران با استفاده از نام فرانکو، پیام‌هایی را به تلفن‌های همراه، صفحه‌های شخصی مردم در شبکه‌های اجتماعی می‌فرستادند و یا تماس‌های تلفنی می‌گرفتند و ایمیل‌های فیشینگ ارسال می‌کردند تا ظاهرا به گیرندگان خبر خوشی بدهند که برای دریافت پول انتخاب شده‌اند ولی در عمل اطلاعات شخصی و بانکی آنها را سرقت می‌کردند. 

مشکلات برندگان جوایز بخت آزمایی چنان در حال افزایش است که مقام‌های برگزار کننده قرعه‌کشی‌ها از افشای عمومی نام برندگان جوایز بالای ۲۵۰ هزار دلار اجتناب می‌کنند، به همین دلیل، هنوز هویت تازه‌ترین برنده جایزه بزرگ آمریکا که جمعه گذشته رکورد ۱.۳۳۷ میلیارد دلاری را رقم زد، هنوز مخفی مانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک بلیط بخت‌آزمایی یورومیلیونز ۱۷۰ میلیون پوند برد

چه کسی برنده بلیط بخت‌آزمایی ۷۸۵ میلیون دلاری شد؟

دو زن جسد پیرمردی را به بانک بردند و از حسابش برداشت کردند