Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نقش فرقه‌ «مون» در ترور نخست وزیر سابق ژاپن

قتل شینزو آبه، نخست وزیر سابق
قتل شینزو آبه، نخست وزیر سابق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نفرت و کینه فرد مظنون به قتل نخست وزیر سابق در واقع ناشی از کمک‌های مالی بی حد و حصر مادرش به کلیسای اتحاد یا فرقه مون بوده که به گفته او و نزدیکانش سبب از هم پاشیده شدن خانواده یاماگامی شده است.

آگهی

ترور شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن که با اهداف کینه‌توزانه علیه کلیسای اتحاد، موسوم به «فرقه مون» صورت گرفت، جنجال‌های قدیمی در مورد این گروه مذهبی در ژاپن را که از روابط سیاسی پنهان نیز بهره می‌برد، تازه کرد. 

به گفته پلیس، تتسویا یاماگامی، فردی که نخست وزیر سابق ژاپن را به قتل رساند از «سازمان و تشکلی خاصی» که بر اساس ادعای او با نخست وزیر سابق کشور ارتباط داشته، متنفر بوده است.

رسانه‌های محلی پس از برملا شدن بخشی از اطلاعات مرتبط با انگیزه فرد مظنون به قتل شینزو آبه بلافاصله از «فرقه مون» به عنوان تشکیلات مورد اشاره توس پلیس یاد کردند و نوشتند که مادر فرد مهاجم به نخست وزیر سابق نیز از وفاداران و اعضای این فرقه بوده است.

بنا به گزارش رسانه‌های ژاپنی، خانم یاماگامی، مادر فرد مظنون به قتل آقای آبه پس از خودکشی همسرش در دهه ۱۹۹۰ به کلیسای اتحاد پیوست و ظاهراً به سرعت درگیر ایمان جدید خود شد.

یکی از عموهای تتسویا به رسانه های ژاپنی گفته است که برادرزاده‌اش وقتی کوچک‌تر بود از او درخواست کمک کرده و گفته بود که مادرش سه فرزند خود را تنها و بدون غذا برای شرکت در مراسم عبادت در کلیسا رها کرده بود.

به گفته عموی تتسو یاماگامی، مادر این فرد مظنون پیش‌تر با اهدای ۱۰۰ میلیون ین (در آن زمان حدود یک میلیون دلار) به کلیسا سبب بروز مشکلات مالی در خانواده خود شده بود.

بر اساس آنچه رسانه‌های محلی به آن اشاره کرده‌اند نفرت و کینه فرد مظنون به قتل نخست وزیر سابق در واقع ناشی از کمک‌های مالی بی حد و حصر مادر وی به کلیسای اتحاد یا فرقه مون بوده که به گفته او و نزدیکانش سبب از هم پاشیده شدن خانواده یاماگامی شد.

بسیاری از خانواده‌های دیگر در ژاپن نیز به ظاهر همین مشکل را داشته و به دلیل کمک‌های فراوان به کلیسا دچار اضمحلال و از هم‌پاشیدگی شده‌اند.

هیروشی یاماگوچی، وکیل یکی از افرادی که خود را قربانی کلیسای اتحاد می داند به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: پیروان کلیسا هر روز برای اهدا و کمک‌های مالی تعجیل می‌کنند زیرا به آنها گفته‌ می‌شود که مشکلات کلیسا به پول گره خورده و اهدای کمک تنها راه برای نجات روح آنهاست.

این تشکل که اکنون به طور رسمی «فدراسیون خانواده‌های طرفدار صلح و اتحاد جهانی» نامیده می شود، سال ۱۹۴۵ در کره جنوبی توسط فردی به نام سان میونگ مون تأسیس شد.

کلیسای اتحاد یا فرقه مون که هدف موسس آن اتحاد شبه‌جزیره کره بود از سال ۱۹۵۹ در ژاپن پا گرفت و به ویژه در دهه هشتاد میلادی در این کشور به محبوبیت زیادی دست یافت.

ژاپن در واقع به یک گاو شیرده خوب برای این کلیسا تبدیل شد که به مومنان ژاپنی تاکید می‌کرد که باید تاوان جنایات اشغال کره توسط کشورشان را بپردازند.

به گفته هوتاکا تسوکادا، محقق ادیان در دانشگاه جوئتسو (ژاپن) «آنها عمداً نقش‌های متفاوتی را به هر کشور واگذار و با تهیه کتابچه‌های راهنمای تجاری عملا از ایمان مومنان بهره برداری می‌کردند.»

وکلای ژاپنی از سال ۱۹۸۷اقدام قانونی علیه کلیسا را با هدف مطالبه نزدیک به ۱۲۳.۷ میلیارد ین (معادل حدود ۹۰۰ میلیون یورو) برای مومنان و پیروان فرقه مون آغاز کردند.

این تشکل چندین بار در دهه ۲۰۰۰ توسط دستگاه قضایی محکوم شد اما یاماگوچی معتقد است که همچنان به اعمال فشار شدید بر پیروان خود برای دستیابی به اهداف تعیین شده مالی و سیاسی ادامه می دهد.

آگهی

گفته می شود تتسویا یاماگامی پس از ورشکستگی مادرش یکبار اقدام به خودکشی کرده و برادرش نیز در سال ۲۰۱۵ به زندگی خود پایان داده بود.

به گزارش رسانه های ژاپنی، یاماگامی یک روز قبل از کشته شدن آبه در نامه‌ای به یک فعال ضد کلیسای وحدت غرق شدن کشتی خانواده‌اش در نوجوانی یاد کرده بود.

یکی از اعضای سابق این سازمان در ژاپن گفته است که اقدام تتسویا یاماگامی را در قتل شینزو آبه تایید نمی‌کند اما به اعتقاد او این حادثه نشان می دهد که کلیسا چقدر زندگی‌ها را نابود کرده است.

برادر شینزو آبه که اکنون وزیر دفاع ژاپن است فاش کرده که اعضای کلیسای اتحاد به عنوان داوطلب برای کارزار انتخاباتی نخست وزیر سابق ژاپن خدمت می‌کردند.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وداع ژاپن با شینزو آبه؛ مراسم ادای احترام ملی در توکیو آغاز شد

تصاویری از نارا؛ ژاپنی‌ها در محلی که شینزو آبه در آن کشته شد دسته‌های گل می‌نهند

چه سلاحی در تیراندازی به شینزو آبه استفاده شد؟ یک کارشناس پاسخ می‌دهد