باکتری یک بیماری نادر و خطرناک از آب و خاک جنوب آمریکا سر درآورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری که مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری‌ها در آمریکا از کلونی‌های باکتری عامل بیماری ملیویدوسیس منتشر کرده است
تصویری که مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری‌ها در آمریکا از کلونی‌های باکتری عامل بیماری ملیویدوسیس منتشر کرده است   -   کپی رایت  AP Photo

مقامات بهداشتی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کردند که نمونه‌برداری‌های انجام شده از آب و خاک ایالات میسیسیپی در جنوب این کشور حاوی نوعی باکتری بوده است که عامل بروز یک بیماری نادر و خطرناک در انسان محسوب می‌شود. 

مسئولان بهداشتی ایالات متحده در همین راستا به پزشکان هشدار داده‌اند که احتمال بروز علائم بیماری ملیویدوسیس (Melioidosis) در بیماران را در نظر داشته باشند. دو نفر از ساکنان جنوب آمریکا به طور جداگانه در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ به این بیماری مبتلا شدند. مقامات بهداشتی ایالات متحده به دنبال شناسایی این دو مورد تصمیم به نمونه‌برداری از آب و خاک در نزدیکی محل زندگی آنها گرفتند. 

مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری‌ها در آمریکا با وجود کشف باکتری عامل بیماری ملیویدوسیس در ایالت میسیسیپی همچنان بر این باور است که خطر شیوع این بیماری در بین عموم مردم «بسیار کم» است. 

کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تحقیق مقامات بهداشتی آمریکا درباره این باکتری و میزان پخش آن در محیط زیست جنوب آمریکا و منطقه خلیج مکزیک ادامه دارد. 

بیماری ملیویدوسیس منجر به مرگ ۱۰ تا ۵۰ درصد از مبتلایان در سطح جهان می‌شود. علائم این بیماری تب، دردهای مفصلی و سردرد است. بیماری ملیویدوسیس می‌تواند منجر به ذات الریه، عفونت، شکل‌گیری آبسه یا تورم مغز شود. 

مسئولان بهداشتی آمریکا از افراد آسیب‌پذیر در میسیسیپی مانند سالمندان خواسته‌اند که ضمن پرهیز از تماس با آب‌های گل‌آلود، هنگام باغبانی از دستکش و چکمه استفاده کنند.