Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ یورش به کنگره آمریکا را از تلویزیون تماشا کرد و درخواست‌ها برای محکوم کردن آن را نادیده گرفت

شهادت دو کارمند سابق کاخ سفید در جلسه استماع کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا
شهادت دو کارمند سابق کاخ سفید در جلسه استماع کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جدیدترین شهادت ارائه شده به کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا حکایت از آن دارد که دونالد ترامپ در حالی که فرزندان و نزدیک‌ترین مشاورانش «ملتمسانه» از او می‌خواستند تا این اقدام را محکوم کند، در حال تماشای یورش به کنگره بوده و درخواست‌ها را نادیده گرفته است.

آگهی

جدیدترین شهادت ارائه شده به کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ حکایت از آن دارد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین این کشور در حالی که فرزندان و نزدیک‌ترین مشاورانش «ملتمسانه» از او می‌خواستند تا این اقدام را محکوم کند، به صورت زنده در حال تماشای یورش به کنگره بوده و درخواست‌ها را نادیده گرفته است.

کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا پنج‌شنبه شب هشتمین جلسه استماع خود را برگزار و جدول زمانی فعالیت‌های آقای ترامپ را در ۱۸۷ دقیقه‌ای ترسیم کرد که حامیان او پس از سخنرانی تحریک‌آمیزش به ساختمان کنگره حمله کردند.

الین لوریا، یکی از نماینده‌های دموکرات عضو این کمیته، گفت: «ترامپ پشت میز ناهارخوری‌ خود نشست و حمله را از تلویزیون تماشا کرد، در حالی که ارشدترین کارکنان، نزدیک‌ترین مشاوران و اعضای خانواده‌اش به او التماس می‌کردند تا کاری که از هر رئیس‌ جمهوری آمریکا انتظار می‌رود، انجام دهد.»

کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا در این جلسه بخش‌هایی از شهادت ضبط‌ شده پت سیپولون، مشاور سابق کاخ سفید را پخش کرد که او در پاسخ به سؤال‌هایی درباره اقدام‌های آقای ترامپ از جمله تماس با ماموران مجری قانون و نهادهای امنیتی برای جلوگیری از این حادثه، گفت که چنین تماس‌هایی انجام نشده است.

آدام کینزینگر، یکی از دو جمهوری‌خواه عضو کمیته بررسی حمله به کنگره هم گفت که ترامپ هیچ علاقه‌ای برای جلوگیری از این حادثه و مهار مهاجمان نداشت.

بر اساس اعلام این کمیته، دونالد جونیور، پسر ارشد ترامپ از او خواسته بود از آشوبگران بخواهد که کنگره را ترک کنند.

این کمیته همچنین ویدئویی از چندین مقام کاخ سفید را نشان داد که در آن ناراحتی خود را از دیدن پست توییتری ترامپ در روز حادثه بیان کردند. آقای ترامپ در ساعت ۱۴ و ۲۴ دقیقه ششم ژانویه در حساب کاربری خود در توئیتر با حمله به مایک پنس، معاون خود، گفت که او «شجاعت» استفاده از وظیفه قانون اساسی خود را برای عدم تأیید پیروزی بایدن در انتخابات نداشته است.

ترامپ پشت میز ناهارخوری‌ خود نشست و حمله را از تلویزیون تماشا کرد، در حالی که ارشدترین کارکنان، نزدیک‌ترین مشاوران و اعضای خانواده‌اش به او التماس می‌کردند تا هر کاری که از هر رئیس‌جمهوری آمریکا انتظار می‌رود، انجام دهد.
الین لوریا، یکی از نماینده‌های دموکرات عضو کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا

به گفته سارا متیوز، دستیار رسانه‌ای سابق کاخ سفید، این پست توئیتری آقای ترامپ مانند «ریختن بنزین روی آتش» بود. سارا متیوز و متیو پاتینگر که معاون مشاور امنیت ملی در دوره ترامپ بود پس از این توئیت استعفا دادند.

کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا که متشکل از ۷ نماینده دموکرات و ۲ نماینده جمهوری‌خواه است از زمان شروع به کار خود تاکنون با بیش از هزار شاهد مصاحبه و ده‌ها هزار سند جمع‌آوری کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته لیز چنی، عضو جمهوریخواه این کمیته دور دیگر جلسات استماع در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد.

بنا به گزارش‌ها، آقای ترامپ هنوز در میان جمهوری‌خواهان محبوبیت دارد و ممکن است دوباره کاندیدای ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شود. البته بر اساس آخرین نظرسنجی رویترز/ایپسوس، موقعیت آقای ترامپ در میان جمهوری‌خواهان پس از جلسات استماع تضعیف شده است.

کمیته بررسی حمله به کنگره آمریکا به دنبال آن است تا با ایجاد پرونده‌ علیه آقای ترامپ، اثبات کند که او غیرقانونی عمل کرده است تا شکستش از جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ توسط کنگره رسمیت نیابد.

پشت صحنه سخنرانی ترامپ، یک روز پس از حمله به کنگره

تصاویر مربوط به پشت صحنه‌های سخنرانی ضبط شده ترامپ در روز هفتم ژانویه ۲۰۲۱، یک روز پس از حمله به ساختمان کنگره ایالات متحده، روز پنج‌شنبه ۲۱ ژوئیه در هشتمین جلسه استماع کمیته بررسی حمله ۶ ژانویه هواداران آقای ترامپ به کنگره آمریکا برای اولین بار منتشر شد.

در این تصاویر می‌بینم که دونالد ترامپ بارها می‌گوید که دلش نمی‌خواهد برخی جملات را از روی متن بخواند. چندین بار ضبط روخوانی متن متوقف می‌شود، وی عصبانی به نظر می‌رسد و چند بار روی میز می‌کوبد. دخترش ایوانکا ترامپ نیز در آنسوی دوربین به او در بازخوانی متن و تغییر برخی کلمات کمک می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی پس از کوباندن خودرویش به حفاظ‌های کنگره آمریکا اقدام به تیراندازی هوایی کرد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم دیوان کیفری بین‌المللی را به دلیل حکم مربوط به اسرائیل تصویب کرد