Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زنان کوتاه‌ قد اسپانیا از این پس می‌توانند پلیس شوند

شرط قد برای استخدام در نیروهای پلیس اسپانیا
شرط قد برای استخدام در نیروهای پلیس اسپانیا Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در دادخواست این زن‌ناکام آمده بود این مقررات به نفع مردان اسپانیایی و از این حیث تبعیض‌آمیز است چرا که تنها ۳ درصد مردان اسپانیا زیر ۱.۶۵ قد دارند؛ در حالیکه حدودا از هر ۴ زن اسپانیایی ۱ نفر کوتاه‌تر از ۱.۶۰ متر است.

آگهی

دیوان عالی اسپانیا علیه مقررات «تبعیض‌آمیز» استخدامی در نیروهای پلیس این کشور رای صادر کرد. طبق مقررات جاری، زنان با قد کوتاه‌تر از ۱ متر و ۶۰ سانتی‌متر باید قید پلیس شدن را می‌زدند. این درحالیست که حداقل قد مردان به‌عنوان پیش شرط لازم برای پیوستن به نیروهای پلیس ۱ متر و ۶۵ سانتی‌متر است. 

رای بالاترین مرجع قضایی اسپانیا در پی شکایت یک زن جوان علاقه‌مند به استخدام در نیروهای پلیس صادر شد. تقاضای این فرد  در سال ۲۰۱۷پس از آن‌که مشخص شد او حدود ۶ سانتی‌متر از قد لازم کوتاه‌تر است، رد شده بود.

در دادخواست این زن‌ناکام آمده بود این مقررات به نفع مردان اسپانیایی و از این حیث تبعیض‌آمیز است چرا که تنها ۳ درصد مردان اسپانیا زیر ۱.۶۵ قد دارند؛ در حالیکه حدودا از هر ۴ زن اسپانیایی ۱ نفر کوتاه‌تر از ۱.۶۰ متر است.

در حکم دیوان عالی که روز دوشنبه ۱۸ ژوئیه صادر شده آمده در تعیین شرط قد باید میانگین قد هر جنس مدنظر قرار داده شود.

طبق آمارهای رسمی میانگین قد زنان اسپانیایی گروه سنی ۲۰ تا ۴۹ سال ۱ متر و ۶۳ سانتی‌متر است در حالیکه مردان این گروه سنی بطور متوسط ۱۱ سانتی‌متر بلندقدترند.

قضات دادگاه همچنین اعلام کردند که شرط قد داوطلبان برای استخدام در نیروهای پلیس ملی توجیه ندارد؛ چرا که در تشکیلات پلیس، مشاغل و پست‌هایی وجود دارد که نیاز به شرایط فیزیکی خاص از جمله قدبلند ندارند.

طبق حکم دادگاه، پلیس باید این زن را به شرط قبولی در آزمون ورودی، استخدام کند و حقوق و مزایایی همسان با سایر زنانی که در سال ۲۰۱۷ جذب نیروهای پلیس شده بودند به او بپردازد. 

برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ میلادی بود که ۴۲ زن تحصیل‌کرده به جمع نیروهای پلیس اسپانیا اضافه شدند. این درحالیست که با گذشت بیش از ۴ دهه، حدود ۹ هزار مامور پلیس زن در اسپانیا مشغول انجام وظیفه هستند، یعنی کمی کمتر از ۱۵ درصد کل نیروهای پلیس این کشور.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن ازدواج خونین در اسپانیا؛ ۴ نفر در نزاع بین شرکت‌کنندگان کشته شدند

نگرانی کمیسیون اروپا از عدم تعادل در چرخه استخدامی نهادهای اروپایی

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد