Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کاوه فرنام به یورونیوز: بازجوی سینماگران حالا می‌داند که جهان در جریان خبر بازداشت آنهاست

اعتراض به بازداشت سینماگران در ایران
اعتراض به بازداشت سینماگران در ایران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاوه فرنام :« بنابر تجربه و سابقه‌ای که در ایران وجود دارد هر بار بازداشت‌ها با سکوت همراه شده، فشار و آزار و اذیت دوستان در بند بیشتر بوده و گسترش پیدا کرده است.»

آگهی

کاوه فرنام، تهیه کننده ایرانی درباره موج بازداشت اخیر سینماگران در ایران می‌گوید: «تلاش کردیم تا صدای آنها را به گوش جهانیان برسانیم. نهادهای مرتبط با فیلم و سینما از جمله جشنواره‌های مطرح فیلم در جهان با ارایه بیانیه به رسانه‌ای شدن خبر دستگیری آنها کمک بزرگی کردند.»

در هفته‌های گذشته محمد رسول‌اف، جعفر پناهی و مصطفی آل احمد، چهره‌های شناخته شده سینمای ایران بازداشت شده‌اند. 

آقای فرنام در گفت‌وگو با یورونیوز می‌گوید:«بنابر تجربه و سابقه‌ای که در ایران وجود دارد هر بار بازداشت‌ها با سکوت همراه شده، فشار و آزار و اذیت دوستان در بند بیشتر بوده و گسترش پیدا کرده است.»

واکنش جشنواره‌های بین‌المللی معتبر به خبر بازداشت سینماگران ایرانی چشمگیر بود

به گفته او «این بار خبر را خودشان [مقام‌های ایرانی] اعلام کردند و ما تنها طنین آن را بیشتر کردیم. این خبر را به جاهای دیگر رساندیم. خوشبختانه بازخورد هنرمندان و سینماگران سراسر جهان گسترده‌تر از آن چیزی بود که فکرش را می‌کردیم. همه سازمان های سینمایی دنیا در کنار جشنواره‌های فیلم شناخته شده و معتبر در جهان در این زمینه بیانیه‌های متعدد دادند و از سینماگران بازداشت شده ایرانی حمایت کردند.»

دیگر در تاریکی نیستیم

آقای فرنام که تهیه کنندگی فیلم «شیطان وجود ندارد» به کارگردانی محمد رسول اف را نیز بر عهده داشته، می‌گوید: «خوشبختانه اکنون دیگر در تاریکی نیستیم. الان روشن است. رژیم می‌داند، بازجوی [سینماگران بازداشت شده] نیز می‌داند که جهان از آنچه روی داده باخبر شده است.»

به گفته او «در مرحله بعدی می‌خواهیم اطلاع‌رسانی درباره بازداشت‌ها را به یک ابزار سیاسی تبدیل کنیم. بدین ترتیب با استفاده از فرآیندهای اطلاع‌رسانی، سیاستمداران کشورهای مختلف و تشکیلات حقوق بشری را در جریان بازداشت‌ها قرار دهیم. امیدواریم این تلاش‌ها اهرم فشاری بر رژیم ایران باشد تا نه تنها جلوی بازداشت سینماگران که جلوی بازداشت گسترده دیگر فعالان مدنی را نیز بگیرد.»

نهادهای بین‌المللی مختلف تا کنون به روند دستگیری سینماگران و فعالان مدنی در ایران واکنش نشان داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جعفر پناهی و شماری از اعضای خانواده کشته‌شدگان آبان ۹۸ دستگیر شدند

ریزش برج متروپل آبادان؛ دو سینماگر امضا کننده بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» دستگیر شدند

سایه سینمای کیارستمی بر فیلمسازان ایرانی در جشنواره فیلم شانتیی