Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادعای ۵۵۰ زن در آمریکا: رانندگان اوبر به‌ ما تعرض کرده‌اند

راننده اوبر و مسافر زن
راننده اوبر و مسافر زن Copyright canva
Copyright canva
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  EuronewsNext
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این دادخواست ادعا شده که اوبر از اوایل سال ۲۰۱۴ در جریان اینکه برخی رانندگانش مسافران زن را مورد آزار و اذیت و تعرض جنسی قرار می‌دهند، بوده است اما مانع ادامه کار این «شکارچیان جنسی» که در جامه راننده تاکسی نقشه‌های شوم خود را علیه مسافران زن پیاده می‌کردند، نشده است.

آگهی

چند روز از رسوایی افشای اسناد اوبر نگذشته که این شرکت تاکسی آنلاین آمریکایی با یک پرونده دیگر روبرو شده است. ۵۵۰ زن روز چهارشنبه ۱۳ ژوئیه با ثبت شکایتی در مراجع قضایی آمریکا ادعا کردند از سوی رانندگان اوبر مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

قربانیان از چندین ایالت‌ آمریکا هستند و می‌گویند پس از اعلام مسیر و ارتباط با راننده از طریق اپلیکیشن اوبر به انحاء مختلف مورد تعرض و آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. این موارد طیف گسترده‌ای از آدم‌ربایی، و ضرب وشتم تا تجاوز و آزار و اذیت جنسی را شامل می‌شود. 

چند روز پیش هم افشای بیش از ۱۲۴ هزار سند مربوط به فاصله زمانی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷، از قانون‌شکنی‌های متعدد، لابی‌های مخفیانه و توسل به شیوه‌های نامرسوم اخلاقی در این شرکت پرده برداشت.

پرونده ادعای تعرض جنسی این زنان در دادگاه عالی سانفرانسیسکو، شهری که مقر شرکت در آن قرار دارد، مفتوح شده است. یک مجموعه حقوقی مسئول در این پرونده از احتمال ۱۵۰ مورد تحقیق در این پرونده خبر داده است. اوبر تا این لحظه به درخواست یورونیوز برای پاسخ در این زمینه پاسخ نداده است.

اولویت اوبر: گسترش شبکه یا امنیت مسافر؟

در این دادخواست ادعا شده که اوبر از اوایل سال ۲۰۱۴ در جریان اینکه برخی رانندگانش مسافران زن را مورد آزار و اذیت و تعرض جنسی قرار می‌دهند، بوده اما مانع ادامه کار این «شکارچیان جنسی» که در جامه راننده تاکسی نقشه‌های شوم خود را علیه مسافران زن پیاده می‌کردند، نشده است. دراین دادخواست اوبر متهم شده بدلیل اولویت دادن به رشد و گسترش شبکه خود، موارد ضروری امنیتی را نادیده گرفته است.

آدام اسلیتر، از موسسه حقوقی «اسلیتر شولمان» در تشریح وضعیت فعلی می‌گوید: «کلیت مدل کسب و کار اوبر مبتنی بر ارائه یک سفر ایمن به مردم است، اما در حقیقت این امنیت سرنشینان نبود که دغدغه آن‌ها بود بلکه رشد و توسعه شرکت بود و این‌کار را در ازای امنیت و ایمنی مسافران انجام دادند. در واقع و با توجه به این نکته که اوبر بر وقوع این تعرض‌های جنسی اذعان داشته باید گفت واکنش‌شان خیلی کند و نامتناسب بوده و پیامدهای وحشتناکی به‌همراه داشته است.»

ماه گذشته اوبر با انتشار دومین گزارش خود از امنیت شبکه‌اش در ایالات متحده، بر وقوع دست‌کم ۹۹۸ تعرض جنسی در جریان مسافرت‌های اوبری مردم در سال ۲۰۲۰ اعتراف کرد. طبق این گزارش از این میزان ۱۴۱ مورد آن تجاوز جنسی بوده است. 

در این گزارش همچنین تصریح شده بود که اوبر ۳۸۲۴ گزارش از چند مورد عمده این تعرض‌ها در فاصله زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ دریافت کرده است. موارد اصلی تعرض مندرج در این گزارش عبارتند از : بوسه اجباری، لمس بدون رضایت بدن، دخول بدون رضایت و همچنین تجاوز. این درحالیست که در گزارش نخست اوبر مربوط به سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ حدود ۵۹۸۱ مورد تعرض جنسی در این حوزه‌ها، گزارش شده بود.

اسلیتر می‌گوید: «کارهای بسیار بیشتری وجود دارد که اوبر می‌تواند برای محافظت از سرنشینان انجام دهد: افزودن دوربین‌ها برای جلوگیری از تعرض، انجام بررسی‌های قوی‌تر پیشینه و سوسابقه احتمالی رانندگان و یا ایجاد یک سیستم هشدار هنگامی که رانندگان به مقصد از پیش تعیین‌شده نمی‌رسند.» 

به زعم این کارشناس حقوقی اعتراف به وجود مشکل از طریق گزارش‌های ایمنی و امنیتی دیگر کفایت نمی‌کند و زمان آن فرا رسیده تا اوبر اقدامات مشخصی را در راستای محافظت از مشتریان خود عملی کند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای ویدئوهای کوتاه از «دستمالی» بدن در شبکه‌های اجتماعی ایتالیا چیست؟

قاضی آمریکایی شکایت تجاوز جنسی طرح شده علیه کریستیانو رونالدو را رد کرد

دیوان عالی بریتانیا: رانندگان اوبر کارگر هستند، نه خویش‌فرما