Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پنی موردنت پیشتاز نظرسنجی؛ از مواضع گزینه اصلی جانشینی جانسون در مورد ایران چه می‌دانیم؟

پنی موردنت
پنی موردنت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنی موردنت که اولین زنی است که در بریتانیا به مقام وزیر دفاع رسیده است در سال ۲۰۱۹ همزمان با افزایش تنش‌ها بین ایران و قدرت‌های جهانی در خلیج فارس گفته بود که لندن برای «کمک به متحدانش» در راستای «مهار تهدید» ایران آماده است.

آگهی

نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد که پنی موردنت، وزیر تجارت بین‌المللی بریتانیا بخت اصلی برای جانشینی بوریس جانسون در مقام رهبری حزب محافظه‌کار این کشور و مقام نخست‌وزیری است. 

براساس نظرسنجی موسسه «یوگاو» اعضای حزب محافظه‌کار در بین نامزدهای رهبری این حزب پنی موردنت را به رقبایش از جمله ریشی سوناک، وزیر پیشین دارایی ترجیح می‌دهند. در این نظرسنجی که با مشارکت ۸۷۶ عضو حزب محافظه‌کار انجام شد پنی موردنت گزینه مورد نظر ۲۷ درصد از شرکت‌کنندگان برای رهبری حزب بود.

کمی بادناک، عضو مستعفی کابینه بوریس جانسون پس از پنی موردنت با ۱۵ درصد در این نظرسنجی در چایگاه دوم قرار دارد. این در حالی است که ریشی سوناک و لیز تراس، وزیر خارجه کنونی با کسب نظر مثبت ۱۳ درصد از اعضای حزب به طور مشترک در جایگاه بعدی قرار دارند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روند انتخابات درون حزبی محافظه‌کاران بریتانیا به این ترتیب است که نمایندگان این حزب در مجلس عوام در هر دور از رای‌گیری یکی از نامزدها را از گردونه رقابت حذف می‌کنند. در نهایت اعضای حزب محافظه‌کار جانشین بوریس جانسون را از بین دو نامزدی که از طرف نمایندگان مجلس عوام با بیشترین اقبال روبرو شوند انتخاب خواهند کرد.

پنی موردنت در دور اول رای‌گیری از سوی نمایندگان محافظه‌کار مجلس عوام پس از ریشی سوناک در جایگاه دوم قرار گرفت. این در حالی است که ناظم زهاوی، وزیر دارایی جدید و جرمی هانت، وزیر خارجه پیشین در همان دور اول از گردونه رقابت حذف شدند. 

از مواضع سیاسی پنی موردنت چه می‌دانیم؟

پنی موردنت پس از دور اول رای‌گیری از سوی برخی از نمایندگان حزب در مجلس عوام به دلیل موضع‌گیری‌هایش در دفاع از افراد تراجنسیتی و حقوق آنها مورد انتقاد قرار گرفت. 

وزیر تجارت بین‌المللی بریتانیا پیش از این در سال ۲۰۱۹ در کابینه ترزا می، نخست‌وزیر سابق این کشور به عنوان وزیر دفاع فعالیت کرده بود. او اولین زنی است که در بریتانیا به مقام وزارت دفاع رسیده است. پنی موردنت در سال ۲۰۱۹ همزمان با افزایش تنش‌ها بین ایران و قدرت‌های جهانی در خلیج فارس گفته بود که لندن برای «کمک به متحدانش» در راستای «مهار تهدید» ایران آمادگی دارد. 

او چند ماه بعد به دنبال سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در ایران در حالی که هنوز مقامات ایران مسئولیت این حادثه را برعهده نگرفته بودند بر لزوم کشف «حقیقت» تاکید کرده بود. 

نمایندگان حزب محافظه‌کار در مجلس عوام روز پنجشنبه در دور دوم رای‌گیری شرکت خواهند کرد. نتیجه این رای‌گیری که تعداد نامزدها را باز هم کاهش خواهد داد ساعت سه بعدازظهر به وقت لندن اعلام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون استعفا داده اما چرا هنوز نخست وزیر بریتانیا است؟

تعلیق بین بیم و امید؛ آیا رابطه اتحادیه اروپا و بریتانیا با استعفای جانسون بهبود می‌یابد؟

بحران سیاسی در دولت بریتانیا؛ دو وزیر بوریس جانسون کابینه را ترک کردند