اتهام فساد در فیفا؛ بلاتر و پلاتینی تبرئه شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
میشل پلاتینی و سپ بلاتر
میشل پلاتینی و سپ بلاتر   -  کپی رایت  AP Photo

دادگاهی در سوئيس سپ بلاتر، رئيس سابق فیفا و همچنین میشل پلاتینی رئيس پیشین یوفا را از اتهام مالی تبرئه کرد. 

اتهامات مالی در سال‌های اخیر باعث شده بود زندگی این دو فرد قدرتمند دنیای فوتبال تحت تاثیر قرار گیرد و مجبور شوند از سمت خود کناره‌گیری کنند. 

پلاتینی متهم بود که به خاطر فعالیت به عنوان مشاور رئیس فیفا مبلغ ۲ میلیون دلار حقوق خارج از قرارداد در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ دریافت کرده است. بلاتر نیز متهم شده بود که این مبلغ را به پلاتینی پرداخت کرده است. 

این دو چهره مطرح دنیای فوتبال البته از همان ابتدا تمام اتهامات را رد کرده و آن‌را پرونده‌سازی خوانده بودند. 

حالا پس از سال‌ها دادگاه سوئیس اعلام کرد که هر دو نفر از اتهامات وارده در خصوص مسائل مالی تبرئه شده‌اند. هر دو این افراد پس از دادگاه با خوشحالی و لبخند با خبرنگاران گفتگو کردند. 

ستاره اسبق فوتبال فرانسه پس از پایان دادگاه تاکید کرد که با بی‌عدالتی می‌جنگد و همچنان به مبارزه خود با کسانی که این شرایط را برای او پیش آورده‌اند ادامه خواهد داد. کاپیتان سابق تیم ملی فرانسه و ستاره تیم ملی این کشور در جام جهانی ۱۹۸۶ موفق شده ۳ بار توپ طلا را به خود اختصاص دهد. 

Alessandro Crinari/' Ti-Press
چهره خندان سپ بلاتر پس از اعلام رای دادگاهAlessandro Crinari/' Ti-Press

بلاتر هم در گفتگو با خبرنگاران گفت: «در زندگی بی‌گناه نبودم اما در این پرونده چرا. در این پرونده من خطایی مرتکب نشده بودم.» 

پرونده اتهامات مالی در سال‌های اخیر موجب شده بود تا هم بلاتر و هم پلاتینی از سمت خود کنار گذاشته شوند. این مسئله به ویژه برای پلاتینی بسیار گران تمام شد، چرا که او خود را آماده می‌کرد پس از ۱۷ سال حضور بلاتر در راس فیفا، جانشین او شود و کنترل فدراسیون جهانی فوتبال را در اختیار بگیرد. 

Alessandro Crinari/' Ti-Press
میشل پلاتینی هرچند از رای دادگاه راضی بود اما تاکید کرد که به مبارزه خود برای مقابله با کسانی که این پرونده را برای او ایجاد کردند، ادامه خواهد دادAlessandro Crinari/' Ti-Press

 بلاتر از سال ۱۹۷۵ کارمند فیفا بوده و از سال ۱۹۹۸ و بعد از کنار رفتن ژائو هاو لانژ برزیلی به ریاست این نهاد منصوب شده بود. پلاتینی هم پس از کنار رفتن از عرصه فوتبال به مدیریت رو آورد و در سال ۲۰۰۷ به ریاست اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا انتخاب شده بود.