دستکم ۱۵ کوهنورد در پی فروریختن یخچال طبیعی در ایتالیا مفقود شدند

هلیکوپتر امداد در ایتالیا
هلیکوپتر امداد در ایتالیا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی ریزش بخشی از یک یخچال طبیعی در شمال شرقی ایتالیا در روز یکشنبه ۳ ژوئیه (۱۲ تیر) دستکم شش تن کشته، هشت تن زخمی و پانزده تن دیگر مفقود شدند.

آگهی

در پی ریزش بخشی از یک یخچال طبیعی در شمال شرقی ایتالیا در روز یکشنبه ۳ ژوئیه (۱۲ تیر) دستکم شش تن کشته، هشت تن زخمی و پانزده تن دیگر مفقود شدند.

روز یکشنبه این کوهنوردان در حال گذر از زیر یخچال طبیعی «مارمولادا» در ارتفاعات ۳۳۰۰ متری رشته‌کوه آلپ ایتالیا بودند که گرفتار ریزش شدند.

والتر میلان، سخنگوی سازمان امداد و نجات ایتالیا، در این باره گفت: «بهمنی از برف، یخ و سنگ روی مسیر عبوری کوهنوردان سقوط کرد و باعث شد چندین گروه از افراد که با طناب در یک ردیف در حال صعود به قله بودند جان خود را از دست بدهند.»

وی با اشاره به اینکه تعداد نهایی کوهنوردان ناپدید شده هنوز مشخص نیست، گفت امدادگران در حال بررسی پلاک خودروها در یک پارکینگ در نزدیکی محل هستند تا بتوانند تعداد افرادی را که مفقود شده‌اند به طور دقیق تعیین کنند. فرآیندی که ممکن است ساعت‌ها به طول بیانجامد.

رسانه‌های ایتالیایی می‌گویند شماری از اتباع خارجی نیز در میان قربانیان و مفقودین این حادثه هستند.

بلافاصله پس از سقوط بهمن، پنج هلیکوپتر امداد و ده‌ها کارشناس جستجو و نجات به همراه شماری از سگ‌های زنده‌یاب مشغول عملیات شدند. جست و جو برای یافتن مفقودین در یکشنبه شب‌ به دلیل تاریکی هوا متوقف شد، اما امدادگران بار دیگر از صبح دوشنبه مشغول عملیات نجات شده‌اند.

کار امدادگران دشوار بوده است چرا که آن‌ها مجبور هستند اجساد را از دل توده‌های یخ و سنگ بیرون بکشند. لوئیجی فلیستی، یکی از اعضای تیم نجات، به تلویزیون دولتی ایتالیا گفت: «ما اجساد افراد و تکه‌های عظیم یخ و سنگ را دیدیم.»

یک ویدئوی آماتوری که از کلبه‌ای کوهستانی در نزدیکی محل حادثه گرفته شده توده عظیم برف و سنگ و یخ را نشان می‌دهد که با صدایی مهیب در حال پایین آمدن از دامنه کوه است. به نظر می‌آید کوهنوردان که در مسیر ریزش بهمن قرار داشتند فرصت فرار پیدا نکرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، در پیامی «عمیق‌ترین مراتب تاثر» خود را نسبت به قربانیان این حادثه ابراز کرده است.

یخچال طبیعی «مارمولادا» که با نام مستعار «ملکه دولومیت‌ها» شناخته می‌شود، بزرگترین یخچال طبیعی در رشته کوه‌های شمالی ایتالیا است که بخشی از رشته کوه‌های آلپ به شمار می‌رود. این یخچال طبیعی در منطقه «ترنتینو» ایتالیا و در امتداد مسیری قرار دارد که کوهنوردان برای رسیدن به قله طی می‌کنند.

این حادثه یک روز پس از آن رخ داد که دمای این یخچال به رکورد ۱۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر رسید. مردم و گردشگران به طور معمول در زمستان روی این یخچال اسکی می‌کنند، اما در سال‌های اخیر این یخچال به سرعت در حال ذوب شدن بوده است.

انجمن هواشناسی آلپ-آدریاتیک با انتشار ویدئویی از این بهمن یخ در بیانیه‌ای نوشت: «پس از هفته‌ها دمای بسیار بالا و نفوذ جریان زیاد آب ذوب شده به سطوح زیرین یخچال، بی‌ثباتی و ریزش اتفاق افتاده است.»

در همین حال مسئولان سازمان امداد و نجات آلپ می‌گویند گرمای زیاد احتمالا تنها یکی از عوامل فاجعه روز یکشنبه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام بازنشستگی سریع‌ترین کوهنورد جهان پس از فتح ۱۴ قله بلند دنیا در ۹۲ روز

یک نفر به فهرست مفقودشدگان ریزش بهمن در ایتالیا اضافه شد

عملیات جستجو برای قربانیان ریزش بهمن در ایتالیا ادامه دارد