آبله میمون؛ سازمان جهانی بهداشت خواستار «اقدام فوری» در اروپا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
افزایش موارد ابتلا به آبله میمون در اروپا
افزایش موارد ابتلا به آبله میمون در اروپا   -   کپی رایت  AP Photo

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه خواستار «اقدام فوری» برای مهار گسترش آبله میمون در مواجهه با موارد رو به افزایش این بیماری ویروسی در اروپا شد.

این هشدار در حالی از سوی نهاد متولی بهداشت سازمان ملل متحد مطرح شده که موارد ابتلا به آبله میمون در اروپا طی دو هفته به میزان سه برابر افزایش داشته است.

مدیر منطقه‌ای سازمان بهداشت در بیانیه‌ای از کشورهای اروپایی خواست «طی هفته‌ها و ماه‌های آینده تلاش‌های خود را برای جلوگیری از شیوع آبله میمون در یک منطقه جغرافیایی بزرگ‌تر افزایش دهند.»

هانس کلوگه، رئیس دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت در این خصوص تصریح کرد: «اگر می‌خواهیم مسیر رقابتی فعلی مقابله با شیوع این بیماری را تغییر دهیم، اقدام فوری و هماهنگ کشورها ضروری به نظر می‌‌رسد.»

بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، در اروپا اکنون بیش از ۴ هزار و پانصد مورد ابتلای تایید شده آزمایشگاهی به بیماری آبله میمون ثبت شده که نسبت به اواسط ماه گذشته میلادی افزایشی سه برابری را نشان می‌دهد.

این افزایش همچنین شامل ۹۰ درصد موارد ثبت شده در جهان از اواسط ماه مه گذشته می‌شود، وقتی که بیماری آبله میمون تا آن زمان تنها در ده کشور آفریقایی شیوع داشت و به تدریج شروع به گسترش در اروپا کرد.

اروپا که اکنون به کانون تازه‌ای برای شیوع بیماری آبله میمون تبدیل شده، در دست کم ۳۱ کشور و منطقه از آن موارد ابتلا با بیماری آبله میمون ثبت و گزارش شده است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پیش‌تر در روز شنبه گذشته افزایش موارد ابتلا به آبله میمون را تهدیدی برای سلامت انسان‌ها عنوان و تحولات مرتبط با شیوع آن را بسیار نگران کننده توصیف کرده بودند.

این هشدارها اما در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان هنوز در خصوص شیوع این بیماری اعلام وضعیت اضطراری بهداشتی در سطح جهان نکرده‌اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

در بیانیه دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت همچنین آمده است: با وجود این تصمیم «تحولات سریع و ماهیت اضطراری این رویداد بهداشتی به گونه‌ای است که کمیته متخصصان و کارشناسان ممکن است به زودی در موضع خود تجدید نظر کنند.»